Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Slavni prebivalci mesta Krško obiskali Slovenijo - iz zgodovine v sodobnost


Občina Krško
19. 4. 2013, 11.35
Posodobljeno
12:15
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

krcani.jpg

##IMAGE-2476963##

Bogato zgodovino mesta Krško in znamenite Krčane, ki so s svojim delom in življenjem prispevali k širšemu napredku, je v zadnjih treh letih uspelo napraviti še posebej zanimivo in edinstveno s projektom, ki je znamenite like preteklosti upodobil. Adam Bohorič, Jurij Dalmatin, Janez Vajkard Valvasor, Ana Maksimila Valvasor, Regina Konstanca Valvasor, Josipina Hočevar in v tem letu še Janez Mencinger - ljubiteljski igralci preoblečeni v pomembne krčane, so v našem prostoru navdušili že večkrat, v nedeljo, 14. aprila, pa so se predstavili tudi po nekaterih ostalih krajih Slovenije.

Projekt »Prebivalci Valvasorjevega kompleksa« in prve upodobitve likov so nastale leta 2009, ob gradbeni prenovi znamenitega Valvasorjevega kompleksa. V naslovu projekta so bili zajeti pomembni meščani, ki so mesto sooblikovali od 16. stoletja dalje, njihovo življenje, delo in sledi pa so bile del vsebinske zasnove v tistem času nastajajočega Mestnega muzeja Krško. Kot takrat tudi danes, ob podpori Občine Krško, projekt še vedno vodita vodja območne izpostave Javnega sklada za kulturne dejavnosti Sonja Levičar in kustodinja v Mestnem muzeju Alenka Černelič Krošelj.

Na Bogenšperk k Valvasorju, po poteh protenstantizma in v Ljubljano, povezano z vsemi

Strokovna ekskurzija je v nedeljo potekala po krajih, ki so zaznamovali življenje slavnih Krčanov. Obisk se je začel na gradu Bogenšperk, v prvem Valvasorjevem domovanju od koder se je ta leta 1693 s svojo družino preselil v Krško. Od tu so se igralci odpravili še po poteh protestantizma, ki sta ga pri nas zaznamovala Adam Bohorič in Jurij Dalmatin. Obisk Trubarjeve domačije je spomnil na vpliv reformacije in razvoj slovenskega jezika, ki je vzpostavil Slovence kot narod in poskrbel, da je slovenski človek ostal, obstal in napredoval.Domačija, rojstni kraj Primoža Trubarja, pisca prve slovenske knjige stoji ob vznožju spominsko zaščitene vasi Rašica. Svojevrstna sporočila o obdobju reformacije na Slovenskem pa je prispeval tudi grad Turjak v občini Velike Lašče. Slovenski protestantski pisec Jurij Dalmatin se je namreč skrival prav v turjaškem gradu in tam prevajal Sveto pismo.

Liki, ki v Krškem povezujejo različna stoletja, vse od 16-tega do začetka 20-tega so svojo pot sklenili na ljubljanskih mestnih ulicah, kjer so pozdravili številne meščane in obiskovalce, na Prešernovem trgu pa še enkrat potrdili, da so sledi krških narodobuditeljev in ustvarjalcev prisotne vsepovsod po Sloveniji. Prešernov spomenik je namreč delo akademskega kiparja Ivana Zajca, katerega študij je mecenka in krška gospodarstvenica Josipina Hočevar v celoti financirala.

Igralska zasedba

Zanimivega projekta, ki ima še veliko načrtov in idej, ne bi bilo brez vseh tistih, ki like preteklosti upodabljajo, se z njimi istovetijo in njihovo zapuščino prepričljivo prenašajo naprej v prihodnost: Ivanka Jurečič, Klavdija Mirt, Sonja Levičar, Boštjan Arh, Zdenko Perec, Anton Petrovič, Filip Černelič in Matija Gorenc.

»Imenitni meščani« so se prvič srečali v Valvasorjevem vrtu 30. marca 2010 ob slovesni prenovi Valvasorjevega kompleksa in odprtju novega Mestnega muzeja Krško. Ko je takratni župan Franc Bogovič potrkal na vrata, mu je odprl Janez Vajkard Valvasor in ga povabil v svoj vrt. Od takrat je skupina v različnih sestavih, z različnimi besedili in z veliko dobre volje, veselja in naklonjenosti publike nastopila več kot 60 krat. Leta 2012 sta se štirim pridružili še Ana Maksimila Valvasor in Regina Konstancija Valvasor poročena Dienersperg, leta 2013 pa še Janez Mencinger. Kot pojasnjuje kustodinja Alenka Černelič Krošelj se je igralska ekipa v teh letih delno spremenila, mlada Jurija Dalmatina sta odšla študirat, zato sta ju zamenjala nova, ostala pa je predanost projektu in predstavljanju naše slavne preteklosti na enega izmed najbolj odmevnih in privlačnih načinov, s prikazom oziroma igranjem vloge, s komunikacijo z obiskovalci in s predanostjo vlogi, ki izhaja iz spoštovanja upodabljane osebe.

19alenka_cernelic_kroselj_o_projektu.mp3

Alenka Černelič Krošelj o projektu


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.