V Zgodovinski arhiv k Miški Mici?

S Knjižnico Mirana Jarca Novo mesto se otroci navadno srečajo že zelo kmalu, za Zgodovinski arhiv pa je večina dolenjskih malčkov, ki so se zbrali v novomeški knjižnici na pravljični urici, ob omembi slišala prvič. Zakaj je temu tako, sta nam na pravljično literarnem popoldnevu razložili arhivistki Zgodovinskega arhiva v Ljubljani Nataša Budna Kodrič in Barbara Pešak Mikec, ki sta avtorici dveh poučnih otroških slikanic Miška Mica v arhivu in Miška Mica najde Leopoldovo pismo Rozaliji.
Z arhivi se odrasli prvič srečajo navadno šele takrat, ko potrebujejo kakšen osebni dokument, ki so ga bodisi izgubili ali založili npr. potrdilo o zaključenem šolanju. To dejstvo dokazuje, da se večina ljudi ne zaveda bogastva, ki se skriva v zgodovinskem arhivu. Zaradi množičnega nepoznavanja se marsikateri arhivist sreča tudi z vprašanjem: »Kaj pa ti sploh delaš v službi?«
A odraslim delo v arhivu še nekako uspejo razložiti, pri radovednih najmlajših pa se velikokrat ustavi, sta razložili simpatični arhivistki. S tem namenom sta prišli na idejo, da bi otrokom na vprašanje »Kaj pa delaš v službi?« odgovorili s slikanico z arhivsko vsebino.
Slikanici sta primerni tako za otroke kot tudi starše, skupno prebiranje pa postane zanimiva in poučna učna ura, kajti s slikanico delo arhivistov ne razložita samo z besedo, ampak tudi s sliko, ki je otrokom bolj razumljiva.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se