Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Film Jasne Dokl Osolnik

V Parizu premiera dokumentarca o Štuklju


STA; M. K.
8. 8. 2024, 14.10
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

jasna_dokl_osolnik_1.jpg
Jasna Dokl Osolnik

V Slovenski hiši v Parizu so danes kot uvod v Dan slovenske kulture premierno predstavili kratki dokumentarni film o telovadcu Leonu Štuklju ob 100. obletnici njegove prve osvojene zlate olimpijske medalje v francoski prestolnici. Sedemnajstminutni film z naslovom Od Pariza do Pariza beleži Štukljevo športno pot in njegovo povezanost z olimpijskim gibanjem.

predstavitev_dokumentarca.jpg
V Slovenski hiši v Parizu sta film predstavili avtorica Jasna Dokl Osolnik

Pod dokumentarec, ki je nastal v sodelovanju z ministrstvom za kulturo, sta se podpisala direktorica Dolenjskega muzeja Jasna Dokl Osolnik in režiser Boštjan Grubar.

kopije_medalj.jpg
Kopije medalj

Pri produkciji so uporabili izključno arhivsko video in fotografsko gradivo, ki ga je leta 2019, skupaj z drugo športno in osebno zapuščino, Dolenjskemu muzeju podarila Štukljeva hči, Lidija Pauko.

Leta 1898 rojeni Novomeščan je v športni karieri osvojil kar šest odličij na treh olimpijskih igrah, v Parizu leta 1924, Amsterdamu leta 1928 in Berlinu leta 1936.

Zapuščina Leona Štuklja in njegov pomen ter prispevek k olimpijskemu gibanju sta veličastna: svetovljan, ki je bil ambasador in velik promotor olimpijskega gibanja, je priznanja za svoje dosežke in delo prejemal tudi v mednarodni orbiti. Mednarodni olimpijski komite na čelu s takratnim predsednikom Juanom Antoniom Samaranchem mu je na poletni Univerzijadi v Zagrebu leta 1987 podelil olimpijski orden, leta 1998 olimpijski pokal, leta 1999 pa posmrtno še medaljo Pierra de Coubertina.

Na olimpijskih igrah v Atlanti leta 1996 je MOK celo spremenil tradicijo in pravila ter dovolil, da je medalje na tekmovanju v gimnastiki podelil takrat 97-letni Leon Štukelj, čeprav ni bil njegov član.

Kot je danes v Parizu povedala ministrica za kulturo Asta Vrečko, je zgodovina športa eden od pomembnih segmentov naše zgodovine. Povezana je z zgodovino kulturne in nacionalne emancipacije v Sloveniji, prepoznati velja tudi širši kontekst, kako smo se razvijali kot družba.

Po besedah Vrečko so bile olimpijske igre vedno močno povezane s kulturo. Leta 1924, ko je Štukelj osvojil zlato medaljo v Parizu, se je umetniškega tekmovanja na olimpijskih igrah udeležil kipar Ivan Zajec, njegov nastop je bil zelo odmeven.

Ministrica je omenila še športno novinarstvo, ki je dobilo pomembno vlogo ravno v obdobju Štuklja, ter dodala, da so se slovenski časopisi in poročevalci izoblikovali tudi z uspehi slovenskih športnikov.

rokopis.jpg
  Jasna

V izjavi ob obisku Slovenske hiše se je ministrica Vrečko zahvalila Olimpijskemu komiteju Slovenije, ki je resor kulture oziroma kulturo in umetnost umestil v program Slovenske hiše.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.