Straški gledališčniki dvakrat polni dvorani 'postregli čaj'


V Straži se je v soboto, 17. 03. 2017, s premiero Partljičeve komedije Čaj za dve – po tridestletnem premoru – predstavila zopet postavljena dramska skupina, ki deluje pod okriljem KUD Straža.
Partljič je svojo komedijo postavil v dom za ostarele, kjer se po spletu okoliščin v isti sobi znajdeta upokojena igralka “prvakinja Drame” Jasmina Rudolfova (Rozi Wolf Pečjak) in kmetica Angela Bračko (Vesna Pirc). Trk teh dveh - med seboj tako zelo različnih svetov - sta glavni igralki predano, doživeto in nadvse prepričljivo podajali skozi vso igro, istočasno pa sta se med obilico smešnih zapletov in stikov z drugimi liki tudi spoznavali in na koncu spoznali do te mere, da si starejša Rudolfova ni več želela intime svoje lastne sobe, ampak jo je z veseljem zamenjala za iskreno prijateljstvo ob čaju za dve.
Igralko, ki jo je - po mojem laičnem mnenju – perfektno upodobila Pečjakova, v zrelih letih osvoji upokojeni smučar (Robert Kren); kmetica (mimogrede: ob prepričljivih dialogih in komentarjih Vesne Pirc v žlahtnem straškem narečju je dvorana odmevala od smeha) pa si povrne svoje ranjeno samospoštovanje in se zoperstavi sinovemu (Marko Rudolf) izkoriščanju in župnikovemu (Borut Kulovec) poskusu manipulacije, do te mere, da na koncu z olajšanjem ugotovi, da je tudi ona človek, da ni le neka neuka kmetica, celo na ljubezen utegne še upati.
Čaj za dve je res komedija, kjer za veliko smeha poskrbijo z zdravo kmečko logiko prežete izjave kmetice Angele Bračko (Vesna Pirc), vendar ni samo komedija; je tudi opomnik, kako starejši na poti k zadnji postaji, dom za ostarele Partljič označi kot “ čakalnico na smrt” doživljajo upokojitev, saj Rudolfova (Rozi Wolf Pečjak) vse noči preigrava vloge, ki jih je in tiste, ki jih – kdaj prezrta – ni imela priložnosti odigrati. Kdaj komedija zadiši tudi po politični satiri, se dotakne volilnih prijemov,se obregne ob politike, ki se na oblasti itak vsi skvarijo in obenem pokaže, kako uslužbenci domov (Katarina Petan kot medicinska sestra in Karmen Turk kot direktorica) svojih varovancev ne razumejo oz. jim zmanjka časa, da bi jih bolje spoznali.
Komedijo je režirala Sabina Erjavec in igralska ekipa je ugotovila, da je Sabina krasna režiserka, saj jim je vseskozi dovoljevala, da svoje like razvijajo in jih posvojijo v sebi, hkrati pa ustvarjala prostor za dialog med liki in med igralskim ter glasbenim delom ekipe. Zato ne čudi, da sta imeli šepetalki (Karmen Kržan in Alenka Kulovec, ki se za kratek čas pojavi tudi na odru) zelo malo dela. Dialogi, dogodki in glasbeni vložki so se pred navdušenim občinstvom razpletali gladko in prepričljivo.
Zaradi izrednega zanimanja za predstavo je premierni uprizoritvi že naslednji dan sledila ponovitev in dvorana je bila obakrat nabito polna, kar dokazuje, da je domača publika (in gostje od drugod) oživitev dramske skupine težko pričakovala. Marsikatero orošeno oko v publiki sedečih bivških igralcev iz Straže in okolice pa je pričalo o veselju, ki ga je domača igralska zasedba pripravila svojim podpornikom, kako se je na tako lep način poklonila nekdaj močni igralski tradiciji kraja.
Predstava traja skoraj dve uri, zato je občudovanja vredno, da so igralci – poleg vseh svojih obveznosti – zmogli tako natančno osvojiti tekst, ga tako prepričljivo podati in ob tem še poskrbeti za drobne detajle, ki komedijo še požlahtnijo.
Omeniti pa velja, da ima predstava še eno posebnost: v živo so namreč songe (glasba: Robert Kren, aranžma: Borut Turk in teksti Rafaela Novak Kren), ki so vsebinsko podkrepili sporočilo igre, izvajali člani priložnostne skupine glasbenikov (skoraj vsi so člani PO Krka): vokal – Ana Markelj; klaviature – Jernej Fabijan; kitara - Janez Dular; flavta - Aleksandra Pavlič; klarinet – Jakob Saje; čelo in kontrabas – Klemen Juršič; tolkala – Nejc Lukan in saksofon – Brina Kren), kar je odlični predstavi dalo še poseben čar.
Ljubiteljska dejavnost nas ob takšnih krasnih priložnostih, kot je predstava Čaj za dve v izvedbi igralske skupine Kud Straža, vedno znova opomni, kako kreativen narod pravzaprav smo.
Predstava Čaj za dve je nastala z majhnimi sredstvi, zato pa z veliko truda in predanosti, nadvse spoštljivo do priznanega slovenskega komediografa Toneta Partljiča, do slovenskega jezika in do domačega narečja.
Igralska skupina je z obilo truda in predanosti – na veliko veselje vseh tistih, ki so predstavo že videli in tistih, ki jo še bodo – zbrusila pravi pravcati biser dolenjske ljubiteljske kulture. “Gostovanja sledijo, zato bodite pozorni!” vam sporoča fantastična straška ekipa!
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se