Bo babištvo postalo nesnovna kulturna dediščina človeštva?
Za Unescov reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva je nominirano tudi babištvo: znanja, veščine in prakse. Nominacijo so poleg združenja babic iz Slovenije pripravila še združenja babic iz Cipra, Kirgiške republike, Kolumbije, Luksemburga, Nemčije, Nigerije in Toga skupaj z ministrstvi in strokovnjaki s področja kulture in javnega zdravja.

Odločitev o nominaciji bo sprejeta predvidoma decembra prihodnje leto, skupno nominacijo pa je sekretariatu Unescove Konvencije o varovanju nesnovne kulturne dediščine v Parizu v imenu sodelujočih držav oddala Nemčija.

Babištvo kot nesnovna dediščina obsega znanja in veščine, ki prispevajo k dobrobiti žensk, dojenčkov, otrok in družin, babice namreč zagotavljajo neprekinjeno oskrbo in podporo med naravnimi procesi nosečnosti, poroda in po rojstvu. Babištvo tako prispeva k uresničevanju temeljnih človekovih pravic, zlasti pravic žensk, poleg tega pa vključuje posebne kulturne prakse, besedišče, praznovanje in obrede, kot je rezanje popkovine.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se