Slovenski bančni sistem kot v Kazahstanu
Slovenski bančni sistem je po oceni bonitetne agencije Standard & Poor's v podobno slabem položaju kot tisti v Kazahstanu. Problem v Sloveniji so državne banke, ki predstavljajo približno polovico panoge, ocenjuje analitik pri S&P Pierre Gautier. Manj težavne se mu zdijo zasebne banke, izjema sta dve zelo majhni.

Za dokapitalizacijo bank v lasti države bo Slovenija do konca prihodnjega leta potrebovala dve do tri milijarde evrov, je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA danes na Dunaju dejal Gautier.
V pogovoru z novinarji je še ocenil, da je slovenska vlada z odločitvijo, da dve majhni banki (Factor banka in Probanka) pošlje v likvidacijo, očitno želela pokazati svojo odločenost, da resnično reši težave v bančnem sistemu.
V S&P predvidevajo, da bodo Slovenija in tudi ostale vzhodnoevropske države po potrebi nudile podporo svojim sistemsko pomembnim bankam.
Banke na Češkem in Slovaškem po mnenju S&P niso veliko oddaljene od avstrijskih, francoskih ali nizozemskih. "So zelo stabilne in razmeroma trdne, v prihodnjih dveh letih ni pričakovati sprememb," je dejal Gautier. Poljske banke se glede na stopnjo tveganja uvrščajo na sredino.
Problematičen pa je položaj bank na Madžarskem, v Sloveniji, na Hrvaškem in v Bolgariji: "V tej skupini imamo banke s številnimi slabimi krediti in visoko odvisnostjo od krovnih bank v Avstriji in drugih državah območja evra." Bankam v teh državah bo prilagajanje novim regulatornim zahtevam pomenilo velik izziv, je menil.
O položaju slovenskih bank se bodo v petek v Litvi pogovarjali tudi finančni ministri območja evra. V 18 slovenskih bankah naj bi bilo za 7,5 milijarde evrov slabih kreditov, kar predstavlja petino celoletnega obsega bruto domačega proizvoda države, še navaja APA.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se