Kaj morate vedeti o oskrbi na domu in kdaj bo na voljo
Dolgotrajna oskrba na domu že postaja realnost, je na poslansko vprašanje v državnem zboru odgovoril predsednik vlade Robert Golob.

»Do zdaj so morali svojci osebe s potrebo po pomoči drugega plačevati tudi 2000 evrov ali več za ljudi, ki so nudili pomoč na črno. V skladu z zakonom o dolgotrajni oskrbi pa bo oskrba na domu brezplačna,« je dodal premier Golob.
Večji del mreže za izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu bo vzpostavljen med poletjem. Tako bo jeseni pravica lahko v polnosti zaživela tudi na terenu, pa na očitke, da gre za pravico, ki obstaja le na papirju, odgovarja minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac. Prve odločbe napoveduje za letošnjo jesen. Poudaril je, da vzpostavitev informacijskega sistema ni pogoj za izdajo odločb.
Obveznosti občin
Tako kot doslej bodo občine odgovorne za izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu. Tako morajo občine izbrati izvajalca in z njim skleniti pogodbo. »Doslej je na ministrstvo prišlo 57 vlog za vpis v register izvajalcev. Gre torej za 57 izvajalcev, ki pa pokrivajo tudi več občin, nekateri celo več kot deset,« je izpostavil minister Maljevac.
Pravica do dolgotrajne oskrbe na domu omogoča, da uporabniki prejemajo storitve pomoči pri osnovnih in podpornih dnevnih opravilih ter zdravstvene nege na svojem domu. Obseg storitev je odvisen od kategorije, v katero je uporabnik uvrščen, in znaša od 20 do 110 ur mesečno. Upravičenec v prvi kategoriji bo mesečno prejel 20 ur dolgotrajne oskrbe na domu, v peti kategoriji pa 110 ur, je navedlo ministrstvo za solidarno prihodnost. Vsi, ki želijo pridobiti pravico do dolgotrajne oskrbe na domu v skladu z zakonom o dolgotrajni oskrbi, morajo oddati vlogo pri pristojnem centru za socialno delo. Gre za pomoč pri osnovnih dnevnih opravilih, pomoč pri podpornih dnevnih opravilih in za zdravstveno nego.

Pomoč na domu ostaja na voljo
Gre za zelo podobno storitev, kot je že uveljavljena pomoč na domu, ki pa jo v večini financirajo občine, uporabniki pa morajo storitev doplačati. Pomoč na domu občine program financirajo najmanj v višini 50 odstotkov, v povprečju pa več kot 70 odstotkov celotnih stroškov. Zato so cene po občinah tudi precej različne. Od dobrih dveh evrov na uro oskrbe med tednom v Vodicah do skoraj 12 evrov na uro, kolikor plačujejo v nekaterih prekmurskih in štajerskih občinah. Med mestnimi občinami pa najbolje pridejo skozi v Ljubljani, kjer je bila spomladi cena na uro zgolj 4,4 evra, za 20 delovnih dni to znese 88 evrov, medtem ko so morali v Velenju plačati 10,9 evra na uro. Konec tedna in za praznike pa so cene še višje.
Pomoč na domu bo uporabnikom še vedno na voljo, vendar na ministrstvu za solidarno prihodnost zagotavljajo, da bodo uporabniki z oskrbo na domu dobili vse storitve, ki jih bodo potrebovali. Če pa bo uporabnik želel dodatno pomoč, jo bo lahko prejel prek pomoči na domu. Za mnoge sedanje uporabnike pomoči na domu se morda niti ne bo nič spremenilo, saj bodo lahko koncesionarji izvajali tudi dolgotrajno oskrbo. Vsi državljani pa bodo dobili enako storitev za enak denar, razlik po občinah ne bo več.
Ocena kategorije oskrbe
Svetovalec s centra za socialno delo bo upravičenca tudi obiskal v okolju, kjer biva. Po pogovoru bo naloga svetovalca, da s posebnim sistemom ocenjevanja ugotovi, v katero od petih kategorij po zakonodaji je vlagatelj uvrščen. »Nato bo o kategoriji upravičenosti pripravil pisno seznanitev vlagatelja. Če se bo slednji z navedbami in oceno strinjal, bo svetovalec izdelal individualni načrt priporočenih storitev. Vse to delo bo podrejeno togim okvirjem upravnega postopka, ki je predpisan za izdajo končnega dokumenta, to je odločbe o upravičenosti do dolgotrajne oskrbe,« so za Novi tednik povedali na celjskem centru za socialno delo. Prve odločbe pa na ministrstvu pričakujejo jeseni oziroma septembra, in v tistem trenutku se bo začela izvajati tudi oskrba na domu, je zagotovil minister.
Izbiranje izvajalcev
Nekatere občine še nimajo izbranih koncesionarjev oziroma javnih zavodov, ki bi izvajali oskrbo na domu. Vendar minister Maljevac pravi, da so z občinami v rednem stiku, anketa med občinami pa je pokazala, da je velika večina občin že sklenila pogodbo ali je v fazi sklepanja pogodbe. Z občinami, ki imajo večje izzive, se bodo v prihodnjih tednih pogovorili, še vedno pa je odprta tudi telefonska linija za občine, kamor lahko pokličejo. Največji izziv tako za občine kot za državo pa bo iskanje zaposlenih, ki bodo izvajali oskrbo na domu.
Vsak upravičenec, ki bo izbral oskrbo na domu, bo upravičen tudi do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti glede na kategorijo, v katero bo uvrščen po ocenjevanju upravičenosti, in do storitev e-oskrbe.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se