Slepo črevo

Kako prepoznate nevarno vnetje v telesu in kako preprečite zaplete?

Milka Kleč
17. 2. 2025, 18.00
Deli članek:

Vnetje slepiča je eden izmed najpogostejših vzrokov bolečine v trebuhu in večkrat morajo kirurgi slepo črevo operativno odstraniti.

Profimedia
Debelo črevo je koncu podaljšano v tanek slepič, dolg približno osem centimetrov.

Slepo črevo je začetni del debelega črevesa; je na prehodu, kjer se tanko črevo izteka v debelo črevo. Na svojem koncu je podaljšano v tanek slepič, dolg približno osem centimetrov, lahko tudi manj ali več. Pri nekaterih ljudeh je dolg celo do 20 centimetrov.

Slepo črevo je nekakšna posoda za vretje, kjer bakterije razkrajajo sestavine v hrani, ki jim prebavni sokovi v črevesu niso kos ali jih tanko črevo ni vsrkalo. To je rastlinska celuloza ali druge grobe in neprebavljive sestavine hrane, ki se tukaj lahko zadržijo več ur ali dni.

Zakaj se slepič vname

Slepič se vname, kadar ga kaj zamaši ali se napolni z odpadnimi snovmi. Zaradi zapore v slepiču zastaja sluz, ki jo bakterije spremenijo v gnoj. V vnetje slepiča lahko vodi uživanje bogate in težko prebavljive hrane, ki se v slepem črevesu dolgo zadržuje.

Vnetje je lahko zelo nevarno, celo smrtno, če pravočasno ne poiščemo zdravniške pomoči, saj nastali ognojek lahko prodre v trebušno votlino. Vsebina slepiča se razlije po trebušni votlini, s tem pa se vnetje in okužba razlijeta po trebuhu.

Profimedia
Vnetje slepiča spremlja bolečina okoli popka in v spodnjem desnem delu trebuha.

Rotarijska ura na Ajdovščini praznuje 20. obletnico. Foto Rotary klub Ljubljana

Njena.si

Mestni utrip že 20. leto spremlja ikonična Rotarijska ura na križišču Ajdovščina

Kako prepoznati, da gre za vnetje slepiča

V večini primerov se akutno vnetje slepiča razvije v 24 urah. Kadar se težave pojavljajo 48 ur ali celo dlje, je zelo malo verjetno, da gre za vnetje slepiča.

Da se boste pravočasno odzvali in poiskali zdravniško pomoč, je dobro vedeti, kateri so značilni simptomi za vnetje slepiča. Ti so sicer pogosto podobni nekaterih drugim trebušnim boleznim, kot so trebušne viroze, zaužitje hrane, ki vam ni dobro dela, in podobno, a z dovolj znanja in previdnosti boste lahko sami ocenili, ali obstaja verjetnost, da gre za vnetje slepiča in ali je čas, da obiščete zdravnika.

Znaki, ki kažejo nanj, pa so naslednji: povišana telesna temperatura, ki običajno ne preseže 38 stopinj Celzija; bolečina, ki je najprej razširjena po skoraj vsem trebuhu, pozneje pa se pojavlja bolj locirano, sprva okrog popka, pozneje pa se preseli v spodnji desni del trebuha, kjer je slepič; bruhanje in izguba apetita ter driska ali zaprtje.

Profimedia
Povišana telesna temperatura, ki običajno ne preseže 38 stopinj Celzija, je eden od simptomov vnetja slepiča.

Zdravljenje in naravna pomoč

Pri vnetju je običajno potrebna operacija slepiča. Če ne pride do dodatnih težav, kot je razlitje slepiča, bolnik običajno hitro okreva. Po operaciji je potreben teden ali dva počitka, brez fizičnih naporov ter posebej predpisana prehrana. Pri operaciji slepiča celoten organ izrežejo, da bi preprečili vnetja ali težave.

Ob sumu na vnetje slepiča je nujno kar najhitreje obiskati zdravnika.

Nekateri ob težavah s slepičem svetujejo sok škrlatne ehinaceje štirikrat na dan. Ko se stanje nekoliko umiri ali po prebolelem vnetju naravni zdravilci priporočajo rastlinski klorofil, raztopljen v vodi, sok iz svežega korenja in sok iz aloe vere.

Nekaterim pomagajo tudi topli obkladki na področju spodnjega desnega dela trebuha, vendar so ti prepovedani pri akutni obliki vnetja, ko so bolj priporočljivi hladni obkladki. Vsekakor pa je ob sumu na vnetje slepiča nujno kar najhitreje obiskati zdravnika. K naravnim pomagalom se lahko zatečemo šele pozneje, ob zdravnikovi odobritvi.