Čeprav bivalni prostor redno čistimo, to ni dovolj, da družino zaščitimo pred zdravju škodljivimi in alergenimi snovmi, ki jih zanesemo v dom, ne da bi vedeli. Precej škodljivih snovi v gospodinjstvo nevede prinesemo sami.
Pojavljajo se prav tam, kjer si najmanj predstavljamo. Zlasti v čistilih. Da bi razstrupili dom, ni dovolj, da zgolj redno čistimo in izbiramo ekološka čistila, ampak moramo tudi poseči v svoje navade.
Čevlji naj bodo pred vrati
S tem ukrepom se ne izognete samo nenehnemu pomivanju tal, ampak tudi velikemu deležu škodljivih snovi. S tem, da čevlje puščate pred vrati ali pred vhodom v bivalni prostor, se lahko izognete kar 80 odstotkom strupenih snovi, ki bi jih sicer s čevlji prinesli domov, pravijo strokovnjaki.
Med njimi so pesticidi in prah težkih kovin, kot je svinec. Zato je prav, da se sezujete pred vhodom in to vljudno prosite tudi goste. Tudi kadar kaj pozabite in obuti hitro stečete v stanovanje, lahko v stanovanju pustite škodljive snovi. Če je le mogoče, puščajte čevlje pred vrati.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Zamenjajte zaveso za prho
Če v kabini za prhanje ali kopalni kadi uporabljate zavese, je priporočljivo preveriti, iz česa so narejene. Večina zaves za prhe je namreč narejena iz PVC (polivinilklorid). Takšne zavese naj bi v zrak sproščale kar 108 različnih škodljivih snovi. Te snovi se na sobni temperaturi spremenijo v pline, ki pri vdihavanju povzročajo glavobole, slabosti, vrtoglavice ter dražijo oči in grlo.
Podobne snovi so tudi v barvah. Da bi se izognili posledicam vdihavanja snovi, ki jih sproščajo PVC-zavese, jih zamenjajte z drugimi materiali – z bombažnimi, najlonskimi ali poliestrskimi, izberete lahko tudi steklo.
Čistila so vir kemikalij
Svež zrak je pomemben za ohranjanje zdravega imunskega sistema, za večjo zbranost, lažji spanec … Zaradi zdravstvenih razlogov je redno zračenje nujno.
Katera čistila uporabljate? Preden uporabite čistilo, preverite sestavine. Večina čistil vsebuje kemikalije, ki so zapisane pod ionskimi ali neionskimi deli sestavin. Ti običajno močno dražijo in škodijo zdravju. Namesto dragih čistil, dezinfekcijskih sredstev in razmaščevalcev, uporabljajte naravna čistila, ki jih lahko pripravite sami. Denimo iz kisa, sode bikarbone, limone ... Če pa ne morete brez čistil, uporabite ekološka.
Plastika, ki jo uporabljate za živila
V gospodinjstvu plastiko precej uporabljamo, najpogosteje za shranjevanje hrane. O nevarnosti bisfenola A, bolj znanega po kratici BPA, ste verjetno že slišali. Vplival naj bi na hormone, debelost, srčno-žilne bolezni ...
V trgovinah je zato mogoče kupiti plastenke in embalažo, ki ne vsebuje BPA, predvsem plastenke za pitje vode in otroške stekleničke. Vendar je v gospodinjstvih še veliko plastičnih pripomočkov, ki vsebujejo BPA, denimo plastične posode za shranjevanje, kuhalnice, podloge za rezanje … Teh izdelkov ni priporočljivo pomivati v pomivalnem stroju ali uporabljati v mikrovalovni pečici. Priporočamo, da za shranjevanje uporabljate steklene posode, za kuhanje lesene kuhalnice in za rezanje lesene deske.