Tablete, kapsule, kreme

Zdravila lahko izgubijo svoje učinkovine, če so shranjena na toplem

Milka Kleč
9. 1. 2025, 22.00
Deli članek:

Mnoga zdravila so toplotno občutljiva in lahko pod vplivom neugodne toplote ali mraza postanejo neučinkovita in celo škodljiva.

Profimedia
V kopalnici je pogosto prisotno več vlage, zato ni najbolj primeren prostor za shranjevanje zdravil.

Spremembe zdravil pod vplivom temperature zraka lahko vplivajo na farmacevtsko obliko zdravila. Na primer maščobe, kreme ali paste se raztopijo pri povišanih temperaturah in strdijo pri visokih temperaturah. Tablete, kapsule, sirupi in raztopine pri neprimernih temperaturah lahko spremenijo organoleptične lastnosti: barvo, vonj ali okus.

Toda številna zdravila, zlasti biološka, ​​lahko spremenijo tudi svojo kemično strukturo in s tem kemično sestavo. Za vsako zdravilo proizvajalec v navodilih za zdravilo navede način shranjevanja, torej sprejemljive in nesprejemljive spremembe, ki se lahko pojavijo, če se zdravilo ne shrani pravilno.

Prevoz in skladiščenje v »hladni verigi«

V farmacevtski industriji, pri transportu, skladiščenju in v vseh lekarnah obstajajo številna stroga pravila, ki zagotavljajo predpisane temperaturne pogoje med skladiščenjem in prevozom zdravil do trenutka njegove uporabe, torej dostave pacientu. To še posebej velja za zdravila, ki se prevažajo in shranjujejo v tako imenovani hladni verigi. To so tista zdravila, katerih temperatura shranjevanja je predpisana na hladnem (od 8 do 15 °C), in tista, ki so shranjena na zelo hladni temperaturi (od 2 do 8 °C).

Profimedia
Paziti je treba, da zdravila niso izpostavljena soncu ali viru toplote.

Pri sobni temperaturi ali v hladilniku

Zelo pomembno je, da zdravila vedno hranimo v originalni ovojnini. Tako težje pride do zamenjave zdravil in s tem do pomot pa tudi zdravilo tako ohrani vse svoje lastnosti, ki jih za delovanje mora imeti.

Zdravila, ki niso tako občutljiva, se shranjujejo pri sobni temperaturi in imajo sprejemljiv razpon od 15 do 30 °C in optimalno temperaturo do 25 °C. Poleg zdravil je shranjevanje pomembno tudi za različne medicinske pripomočke ali diagnostične trakove.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Vsaka škatla z zdravili je opremljena z navodilom za uporabo zdravila, ki med drugim navaja tudi shranjevanje. Navodila je treba vedno prebrati in jih hraniti, saj se nekatera zdravila shranjujejo drugače pred odprtjem in drugače po odprtju.

Zdravila, shranjena pri sobni temperaturi, je treba hraniti v hladnejšem, temnejšem prostoru ali omari in v škatli na ločenem mestu, morda v spalnici, na hodniku ali v shrambi. V kuhinji in kopalnici je preveč temperaturnih nihanj, pogosto pa je prisotna tudi vlaga, zato ta prostor v domu ni najbolj primeren. Paziti je treba, da zdravila niso izpostavljena soncu ali viru toplote. Zdravila, ki jih je treba hraniti v hladilniku, je najbolje hraniti v najnižjem predelu in stran od sten hladilnika.

Profimedia
Pokvarjene tablete se drobijo, razpokajo, spremenijo barvo ali površinski videz.

Neuporabljena in pokvarjena zdravila

Ko končate predpisano oz. priporočeno zdravljenje, ne shranjujte ostankov zdravil, razen če so zdravila del domače zaloge za pomoč ob blažjih zdravstvenih težavah. Zdravilo iz »domače lekarne« je lahko nevarno v primeru neustrezne uporabe, obstaja pa tudi nevarnost zastrupitve, predvsem otrok. Redno pregledujte zaloge zdravil v domači lekarni. Tako boste ugotovili, če zdravila kažejo znake kvarjenja ali če jim je že potekel rok uporabnosti. Zdravil, ki kažejo znake kvarjenja ali jim je potekel rok uporabnosti, ne smete uporabiti.

Navodila je treba vedno prebrati in jih hraniti, saj se nekatera zdravila shranjujejo drugače pred odprtjem in drugače po odprtju.

Kako se pokažejo znaki kvarjenja zdravila? Tablete se drobijo, razpokajo, spremenijo barvo ali površinski videz. Kapsule razpokajo, se zmehčajo ali zlepijo. Tekočine se zgostijo, spremenijo barvo, okus ali vonj. Tube so počene, puščajo, vsebina se strdi. Mazila in kreme so spremenjenega vonja ali videza (strjena vsebina, odpuščanje vode ali olja, spremenjena barva ...).

Neuporabna in neuporabljena zdravila moramo pravilno uničiti. Odlagajte jih med posebne komunalne odpadke. Tako se zmanjša nevarnost tveganja, ki ga lahko imajo ta zdravila za zdravje človeka in okolje. Skladno z Uredbo o ravnanju z odpadnimi zdravili lahko neuporabna zdravila oddate tudi v vsaki lekarni, kjer je organizirano ločeno zbiranje odpadnih zdravil in poskrbljeno tudi za strokovno uničenje.