Kurkuma

Začimba, ki podpira zdravje jeter, blaži bolečine in krepi odpornost

M.K.
29. 9. 2024, 17.15
Deli članek:

Če je kurkuma še pred nekaj leti veljala za eksotični dodatek k jedem, jo danes številni radi uporabljajo. Drži se je slogan rumeno zlato Azije, je zelišče, ki je vse bolj priljubljeno tudi kot superživilo ali prehransko dopolnilo.

Dreamstime
Priporočena količina kurkume dnevno je štiri grame, kar je ena čajna žlička.

Kurkumo prepoznamo po izraziti rumeni barvi in nekoliko grenkem okusu, če jo pokusimo presno. Spada med osnovne začimbe, ki jih uporabljamo za pripravo karijev, uvršča pa se v isto družino kot ingver. Poleg kulinaričnih namenov se kurkuma že stoletja pogosto uporablja tudi v medicini in lepotne namene.

Njen vpliv je skoraj vsestranski

Z rednim uživanjem kurkume lahko precej izboljšamo zdravje. Z njeno pomočjo lahko močno zmanjšamo tveganje za številne bolezni, mnoge tudi hitro preprečimo oziroma jih odpravimo. Učinki kurkume so še posebej opazni pri zdravljenju različnih vnetij, izboljša kognitivne sposobnosti, zmanjšuje tveganja za nastanek diabetesa in različnih vrst raka, pomaga vzdrževati prožne sklepe, podpira zdravje jeter, krepi imunski sistem in še bi lahko naštevali.

Zasluga gre kurkuminu

Najpomembnejša sestavina kurkume je kurkumin, ki poskrbi za značilno rumenkasto barvo in ima številne pozitivne vplive na zdravje. Zdravilni učinki dokazujejo, da gre za močan antioksidant, ki varuje črevesje pred prostimi radikali, ki poškodujejo celice DNK. Kurkumin naj bi bil tista sestavina, ki spremenjene celice ustavi in jih uniči ter tako prepreči, da bi se širile po telesu. Kurkumin je znan tudi po tem, da stimulira jetra in žolčnik pri izločanju žolča, bilirubina in holesterola. Tako poskrbi, da so jetra zaščitena pred strupi, ki jih dnevno vnašamo v telo. Eterično olje kurkume topi žolčne kamne, indijska medicina pa jo že tisočletja uporablja za zdravljenje različnih vrst luskavice. Ker deluje tudi antiseptično in antibakterijsko, jo ajurvedski zdravniki uporabljajo za dezinfekcijo ran in opeklin.

Koliko kurkume lahko zaužijemo?

Seveda ni pametno pretiravati z uživanjem, tudi pri kurkumi je treba ubrati pravo mero. V kuhinji je seveda več kot dobrodošla, prav tako v medicini, a priporočena dnevna količina je ena polna čajna žlička na dan, kar je približno štiri grame. Količino razdelite na tri dele in jo tako smiselno uživajte čez dan. Za preventivo in krepitev zdravja bo dovolj že pol grama kurkume na dan. Sicer velja, da je kurkuma varna za uživanje, pazljivi naj bodo le tisti, ki uživajo zdravila za trombocite, in nosečnice. Nekateri imajo tudi blage alergijske reakcije ob uživanju kurkume, kot je srbečica. V teh primerih naj jo nehajo uporabljati.

Rešitev pri razbolelih sklepih in zvinih

Zmešajte nekaj ricinusovega olja, kurkumo in ščepec popra. Mešanico vtrite v razbolelo mesto, nato pa predel povijte z bombažnim povojem ali prozorno folijo ter pustite delovati nekaj ur. Mešanica bo poskrbela za naravno ublažitev bolečin brez nezaželenih stranskih učinkov.

Zlato mleko v času prehladov

Jesenski in zimski čas sta nalašč za to, da zdravje okrepite in obvarujete pred nevarnimi prehladi, ki nas bombardirajo iz vseh strani. Pripravite si skodelico zlatega mleka, ki ga Azijci pijejo že tisočletja. Gre za napitek na osnovi kurkume, ki je znan po številnih učinkih na zdravje. Za pripravo potrebujete pol žličke kurkume in ščepec popra, ki ga vmešate v dva decilitra mleka in segrevate, a pri tem pazite, da ne zavre. Pomembno je, da se kurkuma lepo raztopi. Napitek popijete še vroč. Tako boste ublažili prehlad, izboljšali spanec ter okrepili svoje zdravje. Po želji lahko napitku dodate žlico medu.

Dreamstime
Učinki kurkume so še posebej opazni pri zdravljenju vnetij.
Pomirjujoča maska za obraz

Iz kurkume si lahko pripravite odlično domačo masko, s katero boste očistili kožo, odpravili znake staranja in akne. Za pomiritev kože bo zadolžen kurkumin, prav tako bodo njegovi antibakterijski učinki poskrbeli za uničevanje škodljivih mikrobov in s tem za preprečevanje okužb. S kurkumo se na naraven način bojujemo tudi proti aknam in mozoljem. Moč pripisujemo antioksidativnemu delovanju. Za pripravo maske potrebujete 50 gramov ovsenih kosmičev in žlico kurkume. Mešanico stresite v skodelico, dodajte žlico mandljevega, kokosovega ali olivnega olja in toliko vode, da nastane gosta pasta, ki si jo nanesete na obraz. Pustite delovati 15 minut, nato pa sperite z mlačno vodo.