Ne gre zgolj za subjektivna opažanja, temveč je to dejstvo, ki ga potrjujejo številne raziskave. In starejši ko so otroci, manj časa namenjajo dejavnostim zunaj. Povprečna količina časa, preživetega na prostem, se pri otrocih v zadnjih letih drastično zmanjšuje, trenutno pa vse kaže, da se bo trend nadaljeval. Pogosto to še posebno velja pri deklicah, deloma tudi zaradi dejstva, da se starši bolj bojijo za njihovo varnost.
Otroci, ki so veliko v naravi, se lažje spopadajo s stresom
Sonce, svež zrak in telesna dejavnost pozitivno vplivajo na otrokovo zdravje. Zunaj ima otrok priložnost, da porabi vso odvečno energijo.
Preživljanje časa v naravi, na zraku otroku pomaga pri razvoju na vseh ravneh. Igra na prostem pripomore k razvoju inteligence, telesa in čutil, pravijo strokovnjaki. Nestrukturirana igra zunaj pomaga otrokom, da se naučijo deliti, se prilagajati ter razvijajo druge pozitivne vedenjske lastnosti.
Otroci, ki preživijo veliko časa na prostem, so običajno bolj iznajdljivi, radi raziskujejo in spoznavajo svet okrog sebe, pri tem pa se zanašajo na lastne sposobnosti. Medtem ko se zabavajo pri izmišljanju in igranju iger s sorojenci ali prijatelji, izboljšujejo komunikacijske sposobnosti ter sposobnosti sodelovanja in organizacije.
Obenem svež zrak in svobodna igra zmanjšujeta stres. Strokovnjaki trdijo, da so otroci, ki se redno gibajo zunaj, tudi bolj radovedni, se znajo samokontrolirati in bodo verjetno dlje časa vztrajali pri določeni nalogi. Medtem ko otroci, ki večino časa preživijo doma, brez posebnih aktivnosti, ki bi od njih zahtevale določeno samoiniciativnost, kažejo manj želje po sodelovanju pri novih igrah. Kaj lahko torej kot starši storite, da življenjski slog vsaj nekoliko izboljšate?
V šolo peš
Včasih je sicer razdalja od doma do šole res prevelika, da bi jo lahko otrok premagoval peš. Vendar po drugi strani številni starši vozijo svoje otroke do šole, čeprav za to ni prave potrebe. Otrok se bo morda ob spremembi sprva upiral, vendar bo sčasoma zagotovo spoznal, da je čas, ko se peš odpravi v šolo, zelo dragocen, še posebno če ima med hojo družbo sovrstnikov. Pri nekoliko starejših otrocih je sicer lahko rešitev tudi kolo, kadar vreme to dopušča, vendar je treba pri tem seveda poskrbeti za ustrezno varnost.
Določite jasna pravila
Seveda ni niti potrebno niti smiselno, da otroku povsem onemogočite dostop do sodobnih tehnoloških naprav, vendar poskušajte določiti vsaj smiselno razmerje med časom, ko lahko otrok uporablja te naprave, in aktivnostjo na prostem. Uporaba pametnih telefonov in podobnega naj bo pogojena z določenim časom, ki ga mora otrok vsak dan preživeti na prostem.
Družinske dejavnosti na prostem
Vedno imejte v mislih, da niso dovolj samo besede in prepovedi, temveč tudi in predvsem dober zgled. Tako poskušajte vsaj ob koncih tedna najti čas za aktivnosti v naravi skupaj z otroki.
Zunajšolske dejavnosti
Nekaterim otrokom preprosto zmanjka časa za preživljanje časa v naravi, saj poleg šolskih obveznosti krmarijo med številnimi popoldanskimi dejavnostmi. Če opažate, da je otrokov urnik prenapolnjen in to zanj predstavlja veliko stresa, se je vsekakor smiselno čim prej pogovoriti o tem, katere dejavnosti bi vendarle lahko opustil.
Obveznosti zunaj
Malce starejših otrok igra na prostem večinoma ne zanima več tako zelo kot tiste najmlajše. Tako je morda smiselno, da poskusite povezati otrokove domače zadolžitve s preživljanjem časa na svežem zraku. Pomaga lahko na primer pri grabljenju listja, vrtnarjenju in podobno.