Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zaradi zasvojenosti z novimi tehnologijami zdravijo že devetletnika


Monika Horvat
24. 11. 2018, 11.41
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V edini javni zdravstveni ambulanti za zdravljenje odvisnosti z novimi tehnologijami v državi se zdravi okoli 300 ljudi, prav toliko kot narkomanov. Med temi je veliko otrokov in mladostnikov, najmlajši ima komaj devet let. Šokanten je tudi podatek, da več kot tretjina obravnavanih mladostnikov, zasvojenih z novo tehnologijo, s starši, ki želijo postaviti meje glede uporabe pametnega telefona ali računalnika, fizično obračuna.

1542886912_cg_nove_tehnologije.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Zasvojenost z novimi tehnologijami, torej računalniki, pametnimi telefoni, tabličnimi računalniki in drugimi napravami postaja vse večji problem v naši družbi. Slišimo lahko zaskrbljene starše, ki tožijo, da se njihovi otroci nočejo odlepiti od zaslonov in celo do tega, da ob postavljanju mej uporabe pametnega telefona ali računalnika postanejo agresivni. To je rdeči alarm, da je vaš otrok zasvojen z novo tehnologijo, je številnim staršem in drugim zainteresiranim na nedavnem predavanju v prostorih Osnovne šole Velika Nedelja razložil Miha Kramli, psihoterapevt in vodja Centra za zdravljenje nekemične zasvojenosti v Novi Gorici. Gre za edino javnozdravstveno ambulanto pri nas, kjer zdravijo vse vrste zasvojenosti, torej tudi nekemične.

V ambulanti trenutno zdravijo približno polovico odvisnikov od novih tehnologij iz vse Slovenije, zasvojenost pa prizadene vse starostne skupine. Najmlajši pacient, ki se zdravi v ambulanti, je star komaj 9 let, najstarejši 84 let. Med temi je največ zasvojencev z internetnimi vsebinami oziroma igranjem iger na spletu ter socialnimi omrežji, kot so facebook, twiter ipd. Kot kažejo njegove izkušnje, je z družabnimi omrežji zasvojenih več deklet, starih od 16 do 20 let, z igricami pa fantje, stari od 14 do tudi več kot 30 let.

Znaki zasvojenosti: nespečnost, razdražljivost, nedružabnost ...

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.