© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

5 znakov na obrazu, ki lahko kažejo na zamaščena jetra


Uredništvo
10. 7. 2025, 18.30
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Bolezni jeter je včasih težko odkriti v zgodnjih fazah, ker nimajo očitnih simptomov. Bodite pozorni na pet opozorilnih znakov na obrazu!

jetra
Profimedia
Zamaščena jetra ali maščobna jetra (steatoza jeter) se pojavijo, ko se v jetrnih celicah, imenovanih hepatociti, začnejo kopičiti prevelike količine maščob.

Raziskava, predstavljena v začetku tega leta na srečanju Endocrine Society, je opozorila na skrb zbujajoče dejstvo, da vsak tretji odrasli živi z boleznijo jeter, ki lahko poveča tveganje za srčno-žilne bolezni, raka ali sladkorno bolezen tipa 2.

Bolezen zamaščenih jeter lahko povzročijo debelost, visok krvni sladkor in visoke krvne maščobe. Ta bolezen močno poškoduje jetra in lahko povzroči cirozo, ki je smrtno nevarno zdravstveno stanje.

Po mnenju zdravnikov zamaščena jetra v zgodnji fazi običajno ne povzročajo opaznejših težav, je pa pet simptomov, ki jih lahko opazimo na obrazu.

  • rumena koža in rumene oči (zlatenica),
  • rdeča koža,
  • rozacea,
  • voskast videz,
  • vidne kapilare na obrazu.

Ti simptomi se pojavijo, ko jetra začnejo odpovedovati in kažejo, da se telo poskuša očistiti različnih vrst odpadkov. Če opazite te simptome, se vsekakor posvetujte s svojim zdravnikom.

Bolečina, zdravnik
Profimedia
Zamaščena jetra so v zgodnjih fazah navadno brez simptomov. Vendar pa se lahko pri težjih primerih razvijejo resne težave, kot so vnetje jeter (steatohepatitis) ali ciroza jeter.

6 glavnih vzrokov za zamaščena jetra

Prehrana. Pretirano uživanje maščobnih, visokokaloričnih in predelanih živil ter pretirano uživanje alkohola lahko prispevata h kopičenju maščob v jetrih.

Debelost. Debelost je eden od glavnih dejavnikov tveganja za zamaščena jetra. Presežna telesna maščoba, zlasti okoli trebuha, lahko poveča tveganje za to stanje.

Sladkorna bolezen. Sladkorna bolezen tipa 2 je pogosto povezana s steatozo jeter. Visoke ravni glukoze v krvi lahko povzročijo kopičenje maščob v jetrih.

Hitro hujšanje. Hitro izgubljanje telesne teže, na primer pri hujšanju zaradi operacij ali ekstremnih diet, lahko povzroči kopičenje maščob v jetrih.

Druge bolezni. Nekatere bolezni, kot so nalezljive bolezni, cistična fibroza, in nekatere presnovne bolezni, lahko povzročijo zamaščena jetra.

Določena zdravila. Uporaba nekaterih zdravil, vključno s steroidi, antiretrovirusnimi zdravili in nekaterimi protivnetnimi zdravili, lahko vpliva na jetra in povzroči kopičenje maščob.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.