Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Vse bližje legalizaciji apiterapije


Senka Dreu
11. 12. 2020, 22.33
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Pozitivno mnenje ministrstva za zdravje je ključno pred odobritvijo nacionalne poklicne kvalifikacije apiterapevt. Ko bo torej tudi uradno potrjeno, da se je v Sloveniji mogoče izšolati za poklic apiterapevta, bo to pomenilo tudi legalizacijo apiterapije.

1607607344_sd-apiterapija.png
Arhiv Štajerskega Tednika

»Zanjo se na Čebelarski zvezi Slovenije potegujemo že leta, še posebej intenzivno pa zadnjih šest let,« je zadovoljen predsednik zveze Boštjan Noč, ki največ zaslug za ta korak pripisuje Zvezi čebelarskih društev Maribor oziroma ekipi Vlada Pušnika in Karla Vogrinčiča pa tudi komisiji za apiterapijo pri ČZS, predvsem njeni sodelavki Andreji Kandolf.

»Pričakujemo, da bo katalog standardov za apiterapevta sprejet še letos ali kmalu v začetku prihodnjega leta.«

Kaj je pravzaprav apiterapija? Gre za terapijo, ki s pomočjo čebeljih pikov in pridelkov, kot so med, cvetni prah, matični mleček, propolis in čebelji vosek, krepi imunski sistem in ohranja zdravje, izjemne rezultate med drugim pokaže pri revmatoloških obolenjih. Z njo so se ukvarjali že stari Egipčani, za pionirja sodobne apiterapije pa velja dr. Filip Terč, ki je v Mariboru deloval na prelomu 20. stoletja. Veterinar in čebelar Robert Bali iz Čebelarstva Pislak Bali v Apačah pravi, da je apiterapija danes v Rusiji, Avstriji, Nemčiji in večini vzhodnoevropskih držav priznana kot komplementarna metoda zdravljenja, v Sloveniji pa na tem področju zaostajamo za njimi, čeprav si slovenski čebelarji, kot rečeno, za njeno legalizacijo prizadevajo že več let. A kot kaže, se slednjič le premika na bolje.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.