V Valdoltro v prihodnje le še na lastne prevozne stroške?
Po zakonu imajo pacienti pravico za potovanje z nenujnimi reševalnimi prevozi do najbližjega ustreznega izvajalca. Do sprememb, ki so začele veljati novembra lani, so bili izjema reševalni prevozi za potovanje k izvajalcu, ki opravlja izključno dejavnost na področju psihiatrije, rehabilitacije, onkologije in ortopedije. A so prav to določbo z novelo spremenili. Pacient sicer še vedno lahko izbira, kam bo šel na zdravljenje, a če ta kraj ni najbližji kraju bivanja, se strošek prevoza ne krije iz obveznega in dopolnilnega zavarovanja, pač pa ga plača sam. Tisti, ki izvajajo sanitetne prevoze, vztrajajo, da država varčuje na plečih pacientov, obvezno zdravstveno zavarovanje pa da od tega ne bo imelo nikakršnih finančnih koristi.

„Sprememba ureditve je posledica širitve mreže javne zdravstvene službe, predvsem večjega števila izvajalcev na navedenih področjih, s čimer se je povečala dostopnost do teh zdravstvenih storitev, kar je posledica spremenjenega načina zdravstvene obravnave navedenih bolezni,“ je pojasnil Stane Frim, direktor OE ZZZS Maribor.
V praksi za bolnika iz Podravja to pomeni, da mu zavarovalnica ne bo več krila nenujnega reševalnega prevoza na primer do Valdoltre ali onkologije v Ljubljani, ker je zdravstvene storitve možno dobiti bližje. Še vedno ima sicer pacient pravico izbrati drugačno opcijo, le stroške prevoza si bo v tem primeru plačeval sam. Za tiste, ki zdravljenje šele začenjajo, že veljajo nova pravila.
90 % plača dopolnilno, 10 % obvezno zdravstveno zavarovanje
Pri nenujnih sanitetnih prevozih je delež plačil iz sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja odvisen od strukture pacientov, za katere je bil prevoz opravljen. Po podatkih Frima vrednost sanitetnih prevozov v letu 2018 iz sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja v Podravju znaša 223.974 evrov (podatki še niso dokončni). Bistveno višji znesek za nenujne sanitetne prevoze plača dopolnilno zdravstveno zavarovanje: Triglav zdravje, Adriatic Slovenica in Vzajemna.
Iz obveznega zdravstvenega zavarovanja se namreč celoten strošek v celoti krije le otrokom, učencem, dijakom in študentom do dopolnjenega 26. leta starosti ter osebam, ki prejemajo nadomestilo po Zakonu o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih odraslih oseb, če niso zavarovane iz drugega naslova. „Za vse druge zavarovane osebe je delež kritja iz obveznega zdravstvenega zavarovanja 10 % in iz dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja 90 %,“ so pojasnili na ZZZS.
Izvajalci prevozov: privarčevale bodo le zavarovalnice, ne ZZZS
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se