Upoštevane naj bodo potrebe porodnic

##IMAGE-3481224##
Odbor DZ za zdravstvo se je danes seznanil s strategijo razvoja in celostne ureditve ginekološko porodniške službe v Sloveniji do leta 2020. Ob tem ministrstvu za zdravje predlagajo, naj pri celostnem urejanju ginekološko porodniške službe upošteva potrebe in zadovoljstvo bolnic ter na osnovi javne razprave dopolni omenjeno strategijo.
Strokovna skupina ginekologov je na pobudo ministra za zdravje Dorijana Marušiča pripravila strategijo razvoja ginekološko porodniške stroke v Sloveniji do leta 2020. Po njej naj bi se v dežurno ginekološko službo vključili vsi ginekologi, ne le tisti, ki delajo v bolnišnicah.
Strategija predlaga organizacijo regijskih dežurnih centrov in uvedbo enotnih standardov merjenja kakovosti dela na ginekoloških oddelkih. Med ukrepi, ki jih niza strategija, je tudi predlog po združevanju tistih porodnišnic, kjer opravijo manj kot tri porode dnevno, z njim bližnjimi večjimi. Vse to bi po prepričanju stroke zagotovilo racionalnejše poslovanje in bolj varno oskrbo za porodnice. Vendar pa so se na napovedane ukrepe burno, z zbiranjem podpisov, odzvale lokalne skupnosti v Posavju, Zasavju in na Gorenjskem.
Predstojnik ginekološko-porodnega oddelka v trboveljski bolnišnici Miroslav Jurca poudarja, da zdravnik v času dežurstva ne opravlja svojega dela samo v porodni sobi, pač pa dela tudi v ginekološki ambulanti, mamografski ambulanti itd. Po njegove mnenju ni razloga za zapiranje malih porodnišnic, če posluje finančno vzdržno, sploh pa če lokalnim prebivalcem nudi kakovostne zdravstvene storitve.
Če bo omenjena strategija pristala v predalu, minister za zdravje Dorjan Marušič pričakuje politično zrelost vseh strank, naj podpišejo, da je obstoječa mreža bolnišnic minimalna in da bodo obljubili prebivalcem Bovca, Lendave in na Kočevskem o gradnji novih bolnišnic.
Vendar Marušič takšne usmeritve ne more podpirati, saj po njegovem mnenju ni racionalna, in ne sledi evropski direktivam. Če govorimo o 20 ali 25 porodnišnicah v Sloveniji v bodoče, potem slovenski zdravstveni sistem ne bo zdržal do leta 2020, poudarja.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se