»Takega strahu pred preverjanji znanja še nismo opažali!«
Težave otroka ali mladostnika se najpogosteje opazi, ko se že manifestirajo v obliki učnih težav. Padec ocen, izostajanje od pouka ali upad interesa za šolo nasploh starše spodbudi k reševanju težav. Nekateri starši poiščejo strokovno pomoč, ki jo na mariborskem koncu izvaja tudi Center za otroke, mladostnike in starše Maribor, kjer pa sploh v zadnjem obdobju opažajo močne učinke šolanja na daljavo. O posledicah je spregovorila Alenka Seršen Fras, direktorica Centra.

V Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Maribor nudite strokovno pomoč občanom Maribora in okoliških občin. Vse glasnejša so opozorila, da aktualne razmere močno prizadevajo otroke in mladostnike in da se stiske med otroki in mladostniki pogosteje pojavljajo in se tudi stopnjujejo. S svojimi storitvami ste na voljo ves čas trajanja epidemije. Ali v Svetovalnem centru zaznavate spremembe pri otrocih, mladostnikih in starših, ki so povezane z virusom covid-19 in vsemi omejitvami?
Seršen Frasova: »Opažamo porast obravnav anksioznih in depresivnih motenj pri otrocih in mladostnikih (te trende kažejo tudi tuje raziskave). Epidemija je pretresla naše občutke varnosti, gotovosti in predvidljivosti in okrepila tesnobo in pritiske. V prejšnjih tednih je bilo občutno več klicev kot kadarkoli prej, da otrok ne zmore oziroma noče v šolo. Proces vračanja otrok v šolo je že pred epidemijo trajal mesece, z intenzivnim vključevanjem otroka, staršev, šole in zunanje institucije, zato bo v teh spreminjajočih okoliščinah še zahtevnejši. To so nujni primeri, ki jim damo prednost, a jih vseeno ne zmoremo sprejeti vseh v najkrajšem možnem času. V družinskih slikah obravnavanih družin je veliko napetosti, konfliktov, tudi nasilja, centri za socialno delo nam poročajo o porastu ločitev. Vse to se odraža v duševni stiski otrok in mladostnikov, tudi v samopoškodovalnem vedenju in samomorilnih mislih. Menimo, da bomo težko otroke in mladostnike vrnili na uporabo zaslonske tehnologije pred epidemijo, sedaj je nadzor staršev nad uporabo bistveno zmanjšan, pojavlja se utrujenost od dolgotrajnega sedenja pred ekrani, ki je zahtevana in hkrati neželena. Pri manjšem deležu otrok opažamo celo odtegnitvene znake ob omejevanju uporabe računalnika, ki se stopnjujejo v nasilje nad starši. To so izzivi za družbo nasploh za čas po epidemiji.«
Kaj je otroke, mladino najbolj prizadelo in kakšne težave se pojavljajo (govorili ste o pogostejših poskusih samomorov, depresiji ...)?
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se