Svetovni dan Downovega sindroma: Nihče naj ne ostane zadaj!
Danes so si mnogi nadeli različni pisani nogavici, da bi s tem spomnili, da med nami živijo ljudje, ki so nekaj posebnega. Imajo tretji, dodatni kromosom na 21. paru kromosomov človeške celice. Za svetovni dan Downovega sindroma so izbrali datum 21. marec, kar ni naključno, saj številke simbolizirajo genetsko posebnost. Geslo letošnjega dne pa je:Nihče naj ne ostane zadaj!

V Sloveniji živi z Downovim sindromom okoli tri tisoč oseb, ob tem dnevu pa želi Društvo za Downov sindrom Slovenije glasneje opozarjati, da bi morali tudi ljudje s tem sindromom dobiti več priložnosti, da bi se lahko bolj vključili v različne dejavnosti in po svojih najboljših močeh prispevali k boljši družbi. In k temu lahko pripomorejo tudi s svojo pozitivno naravnanostjo, ki je v sodobni družbi tolikokrat manjka.
V preteklih letih se je tudi po zaslugi svetovnega dneva, ki se obeležuje že štirinajst let, povečala ozaveščenost javnosti o ljudeh z Downovim sindromom, njihovih posebnostih in značilnostih. Hkrati pa opozarjajo, da ostaja odprtih še veliko vprašanj, kot je vključevanje otrok z Dawnovim sindromom v redne osnovne šole, možnost ustrezne zaposlitve, s čimer bi se jim zagotavljala socialne varnosti in tudi večja vključenost. Pa tudi v Pomurju primanjkuje strokovnjakov in pedagogov, ki bi se pri svojem delu posvečali ljudem z Downovim sindromom.
Z ustreznim zgodnjim pristopom ter ob pomoči usposobljenih terapevtov in pedagogov, pa se lahko tem otokom pomaga pri premagovanju njihovih težav in usposobi za življenje. Danes poznamo že veliko ljudi z Downovim sindromom, ki so uspešni ali so se uspešno vključili v delo in življenje.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
