Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

»Šušlja se marsikaj, a konkretnega ni še nič«


Senka Dreu
26. 7. 2023, 00.28
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Reorganizacija mreže nujne medicinske pomoči (NMP), ki vključuje tudi ukinjanje v nekaterih zdravstvenih domovih po Sloveniji, je kost, ki jo skoraj vsaka vlada vrže med občine, s tem pa sproži burne reakcije in nasprotovanja.

1690201788_sd-nmp2.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Nič drugačnega odziva ni bil deležen zadnji dokument Ministrstva za zdravje (MZ), ki predstavlja strokovna izhodišča za prenovo sistema NMP. Župani so na vlado že naslavljali protestna pisma, hrastniški in zagorski župan Marko Funkl in Matjaž Švagan sta celo zagrozila z vsemi pravnimi sredstvi, če »boste s predlogi nadaljevali brez širše javne razprave ali celo sprejeli odločitve brez soglasja lokalnih skupnosti« in dodala, da »ne bomo dovolili kratenja pravic našim občankam in občanom«.

Skrb zaradi slabih izkušenj

Zdaj že nekdanji zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan je takrat zagotovil, da ministrstvo ni sprejelo nobenega uradnega dokumenta o prenovi mreže NMP.

Pa vendar so v marsikateri slovenski občini zaskrbljeni, zlasti zaradi preteklih slabih izkušenj. Tudi v Ormožu. Svetnik Simon Kolmanič je že pred časom opozoril, da 27-članska strokovna komisija predlaga zmanjšanje števila urgentnih centrov in jih predvideva zgolj deset, kar po njegovem pomeni bojazen, da bi lahko bil ormoški ukinjen. »Po zdravstvenih domovih naj bi ob delavnikih od 7. do 20. ure delovale akutne ambulante za nujna in neodložljiva stanja, kasneje pa bi bili odvisni od prihoda zdravnikov iz urgentnih centrov. Skrb vzbujajoč je tudi kriterij za pridobitev satelitskega urgentnega centra, saj strokovna komisija predlaga, da bi moral biti zdravstveni dom, da bi lahko postal satelit, od drugega urgentnega ali satelitskega urgentnega centra oddaljen vsaj 40 minut oziroma pokrivati območje z vsaj 45.000 prebivalci ali vsaj 24.000 prebivalci na območju 400 km2. Vemo, da ormoški zdravstveni dom tega kriterija ne more izpolniti. A komisija dopušča možnost ustanovitve satelitskih centrov tudi v primeru, da ta pogoj ni izpolnjen, o čemer naj bi odločali posamično oziroma regionalno. Zanima me, ali pogovori in pogajanja na to temo že potekajo.«

Za NMP v Ormožu in Ljutomeru

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.