Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Studio D: Je pse res treba cepiti letno? So lovci nujni za naravno ravnovesje?


lokalno
7. 4. 2011, 00.00
Posodobljeno
15:18
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

pes.jpg
Pse bi lahko cepili na vsaka tri leta, so prepričani zagovorniki živali.

##IMAGE-2549673##

V Sloveniji poteka cepljenje psov proti steklini. Po predpisih je potrebno cepiti pse vsako leto, čeprav proizvajalci cepiv, ki se uporabljajo v Sloveniji, jamčijo imunost dve ali tri leta, odvisno od cepiva, je v pogovoru za Studio D opozoril varuh pravic živali pri Društvu za osvoboditev živali in njihove pravice Vlado Began. Zato je nerazumljivo, dodaja, da je potrebno pse cepiti vsako leto, še posebej, ker predstavlja cepljenje za pse stresen dogodek, poleg tega pa naj bi imelo cepljenje negativne stranske učinke, ki se ne pokažejo takoj, temveč kasneje. Komu je potem v korist vsakoletno cepljenje psov, se sprašujejo v društvu? Zato so Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano predlagali, da se psov ne cepi vsako leto, temveč, če je to sploh potrebno, na daljše časovno obdobje in to v skladu z navodili proizvajalca cepiva. Predlagajo tudi, da se lastnikom psov vrne znesek, ki so ga morali neupravičeno plačati za vsakoletno cepljenje. Odgovora na to še niso prejeli.

V omenjenem društvu pa nasprotujejo tudi državnemu načrtu, da naj bi lovci letos v Sloveniji odstrelili okoli 120 tisoč živali. Takšne lovske načrte pripravlja Zavod za gozdove Slovenije, sprejeti jih mora minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Pripravlja se pravi masaker nad živalmi, opozarjajo v društvu, v glavnem z utemeljitvijo, da je to potrebno zaradi škode, ki jo povzroča divjad. Teh škod naj bi bilo v letu 2010 približno 500.000 evrov, kar pa ne predstavlja kakšne posebne številke, sploh ne tolikšne, da bi bilo zaradi nje vredno pobiti 120 tisoč živali.

Nasprotno – menijo v društvu - ravno lov je tisti, ki ruši naravno ravnovesje, če se določena vrsta živali počuti grožena, ima nato več mladičev. ''Znano tudi je, da ima narava v sebi vse mehanizme za uravnavanje naravnega ravnovesja, zato lov ni samo nepotreben, temveč je tudi škodljiv'', je v pogovoru za Studio D dejal Vlado Began.

cepljenje.mp3

Pogovor z Vladom Beganom na Studiu D


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.