Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Smrečice morajo imeti zeleno nalepko; previdno z mahom


STA
4. 12. 2012, 11.45
Posodobljeno
05. 12. 2012 · 08:43
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

lucke.jpg
arhiv; M. K.
Foto: arhiv; M. K.

##IMAGE-3391095##

V Zavodu za gozdove Slovenije pri izbiri okrasnega drevesca med prazniki dajejo prednost naravnim drevescem, a le tistim, ki so pridobljena na za gozd neškodljiv način ali so namensko vzgojena na negozdnih površinah. Da so praznična drevesca pridobljena na tak način, zagotavlja nalepka zavoda zelene barve z letnico 2012.

Pridobivanje okrasnih drevesc z namenom preprečevanja škod lastnikom gozdov in varovanja gozdov ureja zakon o gozdovih. Okrasna drevesca v svojih gozdovih lahko sekajo le lastniki gozdov na podlagi odločbe zavoda za gozdove, v kateri so določene usmeritve in pogoji za pridobivanje okrasnih dreves.

Vsa okrasna drevesca, posekana na območju Slovenije, morajo biti že pri prevozu vidno označena s plombo, ki je v obliki nalepke. S plombe je razvidno leto poseka in izvorno gozdnogospodarsko območje. Lastniki gozdov dobijo do 25 plomb brezplačno pri lokalno pristojni izpostavi zavoda. Če jih potrebujejo več, morajo za plombo plačati 26 centov na plombo, za vse nalepke. Plombe so letos zelene barve.

Prodajo prazničnih drevesc nadzirata inšpektorat za kmetijstvo, gozdarstvo, hrano in okolje ter v okviru pomoči med upravnimi organi republiški tržni inšpektorat. Prodajalci okrasnih drevesc morajo imeti pri sebi odločbo zavoda za gozdove za pridobivanje drevesc ali račun za plačilo plomb, če so smrečice pridobljene iz negozdnih površin.

Lani je zavod za gozdove izdal približno 30.000 plomb za označitev okrasnih drevesc. Število izdanih plomb se iz leta v leto zmanjšuje. Leta 2000 je zavod za prodajo okrasnih drevesc izdal 40.000 plomb. Zadnja leta je na našem trgu vedno več povpraševanja in ponudbe po košatih srebrnkastih tujerodnih okrasnih drevescih, ki so večinoma uvožena.

Zakon o gozdovih za drevesca iz uvoza ne velja, zato niso opremljena z nalepkami, ki jih izdaja zavod za gozdove Slovenije. Prodajalec mora v primeru kontrole dokazati izvor teh drevesc, navajajo v zavodu.

Zavod lastnike gozdov usmerja v pridobivanje pridobivajo okrasnih drevesc na zaraščajočih površinah, na območjih pod daljnovodi in ostalih infrastrukturnih objektih v gozdu ter na gozdnih površinah, kjer posek drevesc ne škoduje nadaljnjemu razvoju gozda oz. je to del negovalnih del.

Jelko je za okras dovoljeno sekati le tam, kjer se obilno pomlajuje. Prepovedano je sekanje tise in bodike, ki sta zavarovani vrsti. Za pripravo jaslic se iz gozda iznosi tudi veliko mahu. Na enem mestu je dovoljeno odvzeti mah tako, da ga na en lokaciji odstranimo le do petine površine, ki jo mahovi preraščajo. Če opazimo, da je na tem mestu mah pred nami že nekdo nabiral, si za nabiranje mahu poiščimo drugo lokacijo.

V zavodu za gozdove še priporočajo, da okrasno drevo po prihodu domov odrežemo za približno pet centimetrov, postavimo v posodo z vodo in skrbimo, da bo vode vedno dovolj. Tako bo drevesce ostalo sveže vse praznične dni.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.