Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Tablete in kapsule
Čas branja 2 min.

Pijače in zdravila: katerim kombinacijam se je bolje izogniti


Milka Kleč
10. 4. 2025, 18.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Zdravila, ki jih jemljemo v obliki tablet ali kapsul, je večinoma treba zaužiti cela s kozarcem tekočine. A katero tekočino uporabiti?

pitje kave, kava
Profimedia
Kofein lahko, podobno kot nekatera zdravila, ki razširjajo bronhije (teofilin), stimulira centralni živčni sistem.

Seveda lahko zdravila vedno vzamete skupaj z vodo. Kaj pa z ostalimi pijačami? Katerih pijač na splošno ni dobro kombinirati z zdravili? Tovrstna navodila boste verjetno našli tudi na embalaži zdravila, nove raziskave pa še dodatno opozarjajo na pomembnost upoštevanja navodil, ki so priložena zdravilu, saj če proizvajalec navede, da se zdravilo jemlje izključno z vodo, potem morate to upoštevati.

Kava in čaji

Ne samo da kava in pravi čaji vsebujejo močne sestavine in kofein, ki lahko povzroči interakcijo med zdravili in snovjo, ampak lahko topla kava oziroma na splošno topli napitki spremenijo tudi kemično sestavo zdravila in proces njegove razgradnje v telesu. Tudi vsi zeliščni čaji ne pridejo v poštev, saj lahko pričakujemo medsebojno delovanje spojin iz zelišč, recimo šentjanževke, z zdravili.

Preberite tudi:

Sadni sokovi in mleko

Pomarančni sok, znan po visoki vsebnosti vitamina C, je lahko pijača, ki jo najpogosteje pijete, ko se slabo počutite. Toda ne priporoča se, da ga popijete skupaj z zdravilom, saj lahko vpliva na to, kako dolgo se bo zdravilo razgrajevalo v telesu.

Pitje mleka ali sadnih sokov z nekaterimi minerali (kalcij, magnezij, železo) se odsvetuje hkrati z jemanjem določenih antibiotikov (kinoloni in tetraciklini), ki tvorijo netopne komplekse in s tem zmanjšajo absorpcijo učinkovine, kar zmanjša njeno učinkovitost.

pomarančni sok
Profimedia
Pitje sokov z nekaterimi minerali (kalcij, magnezij, železo) se odsvetuje hkrati z jemanjem določenih antibiotikov.

Grenivkin sok

Ta citrus, podobno kot pomaranča, spremeni način, kako določene celice v vašem črevesju sprejemajo in prenašajo zdravila skozi telo. Grenivka lahko negativno vpliva na učinek več zdravil, a nekateri znanstveniki opozarjajo, da samo pri nekaterih – pri določenih lahko učinek celo okrepijo.

Alkohol

Uživanju alkohola se je ob zdravljenju z zdravili najbolje odpovedati, saj lahko zaradi svoje presnove prek jeter vpliva na njihovo presnovo. Prav tako se lahko potencirajo zaviralni učinki na centralni živčni sistem, zato uživanje alkoholnih pijač ob uporabi zdravil, kot so narkotični analgetiki, antidepresivi in uspavala, zdravniki strogo odsvetujejo.

alkohol, kozarec vina.jpg
Profimedia
Uživanje alkoholnih pijač ob uporabi zdravil, kot so narkotični analgetiki, antidepresivi in uspavala, zdravniki strogo odsvetujejo.

Tudi pri nekaterih drugih zdravilih je alkohol strogo prepovedan, saj sicer tvegamo resne zdravstvene zaplete – takšni so denimo metronidazol (antibiotik za zdravljenje hujših bakterijskih okužb) in nekatera druga protimikrobna zdravila (npr. za zdravljenje infekcij urinalnega trakta).

Alkoholu se izogibamo tudi ob uporabi nesteroidnih protivnetnih zdravil in kortikosteroidov (zdravil hormonskega tipa za blaženje vnetja in zaviranje imunskega sistema), in če jemljemo antihistaminike (protialergijska zdravila). Zdravniki in farmacevti priporočajo, da vsako zdravilo, ki ga vzamete, poplaknete z dovolj vode – odrasla oseba vsaj dva decilitra.  


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.