Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ob odhodu na dopust je dobro poskrbeti tudi za požarno varnost


STA
19. 7. 2015, 10.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

112.jpg
arhiv DL
Ilustrativna fotografija (Foto: arhiv DL)

##IMAGE-3643089##

Pred odhodom na dopust najprej pomislimo na zaščito doma pred vlomilci, enako pomembno pa je, da poskrbimo tudi za požarno varnost, opozarjajo na upravi za zaščito in reševanje. Previdnost svetujejo tudi na poti in v kraju počitnikovanja.

Da bi dom obvarovali pred požarom, priporočajo nekatere preventivne ukrepe. Tako svetujejo, da se pred odhodom od doma prepričamo, da smo ugasnili vse luči, izklopili gospodinjske aparate in električne naprave ter zaprli plinsko jeklenko, da preprečimo uhajanje plina in eksplozijo.

Prav tako je priporočljivo, da poskrbimo, da bodo garaže, delovne sobe, podstrešja in kleti pospravljeni ter da vnetljivih tekočin, topil, čistil, pršil in barvil ne pustimo v stanovanju, temveč jih hranimo v primerno zračenem prostoru, čim dlje od ognja in vira toplote. Pred odhodom je dobro izprazniti tudi pepelnike, še pred tem pa njihovo vsebino navlažiti.

Da preprečimo širjenje morebitnega požara, na upravi svetujejo, da zapremo vrata v sobe, a jih ne zaklenemo. Naslov in telefonsko številko kraja dopustovanja oz. številko svojega telefona pa pustimo pri sosedih, sorodnikih ali prijateljih, da nas lahko pokličejo, če pride do nesreče.

Na poti je dobro, da imamo v avtomobilu tudi ustrezen gasilnik. Če pa naletimo na požar v naravi in je cesta zaprta, je treba upoštevati obvestila policistov in poti nikakor ne smemo nadaljevati po nevarni poti.

Sicer pa zlasti poleti velja tudi opozorilo, da skozi okno vozila ne odmetavamo gorečih in tlečih delcev, na primer ogorkov, in ne kurimo v naravi. Prevodnost ni odveč niti pri kampiranju. Za večjo varnost lahko poskrbimo tudi tako, da za razsvetljavo uporabljamo baterijsko svetilko, raženj pa zakurimo le na urejenem kurišču, ki mora biti ves čas pod nadzorom.

V ogenj ne vlivamo ali pršimo vnetljivih snovi in vanj ne mečimo snovi, ki lahko eksplodirajo. Po končanem kurjenju ali sežiganju pa ogenj in žerjavico pogasimo ter pokrijemo kurišče z negorljivo snovjo.

Če pa vendarle pride do požara, je bistveno, da se odzovemo mirno, hitro in hkrati tudi pravilno, saj s tem lahko požar na začetni stopnji pogasimo tudi sami. Uporabimo gasilnik ali kako drugo priročno sredstvo.

Začetne požare manjšega obsega lahko pogasimo tudi z vodo, odejo, obleko, peskom, zemljo, vejami, lopato, metlo itn. Ob tem pa na upravi opozarjajo, da voda ni vedno primerno gasilno sredstvo in z njo nikoli ne smemo gasiti električnih naprav ali pregretega olja v ponvi.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.