Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Novomeška bolnišnica - Dojenju prijazna zdravstvena ustanova


J. S.
7. 6. 2016, 15.15
Posodobljeno
03. 07. 2016 · 08:27
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

dojenje.jpg
arhiv DL
Splošna bolnišnica Novo mesto je pridobila naziv »Dojenju prijazna zdravstvena ustanova«. (Foto: arhiv DL)
slika10.jpg
arhiv DL
Naziv so v novomeški bolnišnici slovesno prejeli danes. (Foto: Splošna bolnišnica NM)
slika3_tabla.jpg
arhiv DL
Foto: Splošna bolnišnica NM

Splošna bolnišnica Novo mesto je pridobila naziv »Dojenju prijazna zdravstvena ustanova«. Predstavniki Unicefa Slovenije so ga slovesno predali danes na otroškem oddelku, kjer so lani zabeležili 1194 novorojenčkov, ob odpustu iz bolnišnice pa je bilo polno dojenih skoraj 92 odst.

Kot so sporočili iz novomeške bolnišnice, nacionalni odbor Unicef-a Slovenije za spodbujanje dojenja že več let uspešno izvaja projekt Novorojencem prijazna bolnišnica, ki so ga nadgradili s certifikatom Dojenju prijazna zdravstvena ustanova. Otroški oddelek novomeške bolnišnice je sicer že leta 2013 pristopil k projektu za pridobitev omenjenega naziva, Unicef-ova komisija za spodbujanje dojenja pa je decembra lani preverila, ali zaposleni dosledno upoštevajo določbe dveh temeljnih dokumentov projekta – 7 korakov uspešnega dojenja in mednarodni kodeks o trženju nadomestkov materinega mleka – in podala pozitivno oceno.

V novomeški bolnišnici so lani zabeležili 1185 porodov in 1194 novorojenčkov. Ob odpustu iz bolnišnice je bilo polno dojenih 91,88 odst. novorojenčkov, kar je za tri odst. več kot leto prej. »Naš cilj je doseči 95 odst. izključno dojenih novorojenčkov od odpustu, zato osebje vseskozi aktivno sodeluje pri promociji dojenja in nudi materam pomoč pri dojenju. Za otroka pa je ključnega pomena izključno dojenje prvih šest mesecev življenja in nato ob ustrezni dopolnilni prehrani do dveh let ali več,« pravijo v novomeški bolnišnici in dodajajo, da si morajo za ta cilj prizadevati vsi zdravstveni delavci, ki prihajajo v stik z družino. »Pri tem so nam v veliko pomoč dejavnosti, ki jih izvajamo v procesu pridobivanja in vzdrževanja naziva Dojenju prijazna zdravstvena ustanova,« še pravijo.

Kot še pojasnjujejo v novomeški bolnišnici, ima nekaj zaposlenih opravljen tečaj z mednarodnim izpitom ter nazivom IBLC (mednarodni pooblaščeni svetovalec za dojenje), ki se še naprej redno izobražujejo in prenašajo znanje vsem zaposlenim, ki pri svojem delu prihajajo v stik z doječimi mamami. Hkrati tudi svetujejo nosečim in doječim ženskam ter ozaveščajo o pomeni in koristi dojenja za otroke, mame, družine in celotno družbo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.