© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Novi način preverjanja prisotnosti drog


lokalno
5. 6. 2008, 00.00
Posodobljeno
17:27
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

tester.jpg
Arhiv Lokalno.si
Primer novega testerja, ki zazna minimalne količine droge.
zajev_tester.jpg
Božidar Zajec je v Novem mestu predstavil nove teste.

Lokalna akcijska skupina za preprečevanje zasvojenosti (LAS) Novo mesto je danes priredila predstavitev novih testerjev za preverjanje prisotnosti drog. Kot je povedal predstavnik družbe INALmed Božidar Zajec, gre za novo obliko testiranja potencialnih uporabnikov prepovedanih drog, ki je hitra, enostavna in anonimna.

Po Zajčevem pripovedovanju so omenjene testerje vrsto let razvijali strokovnjaki v Avstriji in Združenih državah Amerike, slednji so bili nekoliko manj uspešni, a so se z Avstrijci povezali in trgu ponudili vrsto pripomočkov, ki preverjajo prisotnost in vrsto drog na različne načine. Za vzorec lahko namreč uporabimo tablete in snovi v trdi obliki, praškaste snovi, dele rastlin ipd. Poleg klasičnih vzorcev pri morebitnih uporabnikih droge, kot je vzorec urina, pa s tovrstnimi testerji lahko preverimo prisotnost droge tudi na podlagi odvzetih sledi s površin predmetov. Tako bi lahko denimo starši, ki sumijo, da njihov najstnik jemlje kakšno drogo, s testerjem ''sneli'' sledi z njegove mize ali kakšnega predmeta, ki se ga je dotaknil, in tester bo na minimalne količine droge reagiral.

Testerje so pilotno preizkusili v Srbiji, kjer so preverili prisotnost drog v 25 beograjskih srednjih šolah. In četudi so bile o testiranju obveščene vse pristojne institucije, vključno z vodstvi šol, ki so marsikatero poslopje temeljito počistila pred testiranjem, so v kar polovici šol zaznali prisotnost drog. Rezultati so presenetili tudi najbolj črnoglede ocene o množičnosti uporabe prepovedanih drog med najstniki.

Med zaznanimi drogami je bilo največ, okoli 60 odstotkov marihuane, sledili so amfetamini (28 odstotkov), heroin (11 odstotkov) in ekstaziji (6 odstotkov). Projekt bodo še razširili in še letos naj bi na tak način pregledali vse beograjske srednje šole, v nadaljevanju pa na območju celotne Srbije. Zanimanje so pokazale še Avstrija, Makedonija, Črna gora itd.

Družba INALmed iz Sežane sedaj preverja zanimanje strokovne in laične javnosti za tovrstna testiranja pri nas. Testerje preverjajo v forenzičnem laboratoriju pri ministrstvu za notranje zadeve za njihovo uporabo (najverjetneje s strani policije), zanimanje so pokazali tudi na Carini, je danes dejal Zajec in dodal, da je razočaran nad odzivom ministrstva za zdravje, Urada za droge in tudi Lokalnih akcijskih skupin po državi, saj je dobil občutek, da so v Sloveniji te organizacije nepovezane in da tudi ''sistemske stvari na področju preprečevanja uporabe drog niso urejene.''

''Toni je prvi v Sloveniji, ki je reagiral na mojo ponudbo za to predstavitev, ki sem jo poslal vsem LAS-om v državi,'' je Zajec danes pohvalil Tonija Kočevarja, predsednika novomeške LAS.

Pred uvedbo tovrstnih testiranj bo verjetno minilo še precej časa, saj anonimna testiranja, ki jih lahko uporabimo tudi brez vednosti (ali soglasja) testiranca, zastavljajo vrsto odprtih vprašanj. Nanje bodo morale odgovore poiskati vse strokovne in civilne skupine, ki na tem področju delujejo. So s takšnimi testi kršene pravice npr. dijakov? Ali tak test pripomore k zaupanju med starši in otrokom, če ga starši uporabijo brez vednosti otroka? Se bodo s testiranjem denimo strinjala vodstva šol, saj marsikatero bolj skrbi ugled šole kot pa realni pokazatelji o prisotnosti drog v šolskih klopeh? Kočevar je sicer danes menil, da tisti ravnatelji, ki trdijo, da v njihovi šoli drog ni, gotovo ne morejo vzbujati zaupanja in občutka varnosti pri starših, saj gre za klasično zatiskanje oči.

Na kratko še o samih testerjih: preverijo lahko prisotnost ali avtentičnost 15 vrst drog, so hitro in zelo oz. 99,9-odstotno zanesljivi. Za rezultat potrebujejo minimalne količine drog ali njihovih sledi, saj tester zazna celo 50 nano gramov, če preverjamo prisotnost THC-ja (kanabis). Obstajajo posamezni testi za posamezno vrsto drog (njihova cena bi bila okoli štiri evre), pa tudi t.i. multitesti (tisti, ki preveri šest vrst drog, bi stal okoli 20 evrov). Družba INALmed sicer upa, da bo čim več testerjev na voljo brezoplačno in da bodo te stroške krili različni pokrovitelji. S trženjem testerjev se bo sicer ukvarjala družba Kemofarmacija.

Zajec uporabo testerjev vidi na različnih področjih: šole bi lahko preverile prisotnost drog v njihovih poslopjih, delodajalci med zaposlenimi, starši pri svojih otrocih itd. ''Ni moj namen predavati o preventivi in boju proti uporabi prepovedanih drog nasploh. Ampak omogočiti, da se uporaba teh drog konkretno preveri. Kako naprej, bo vaša naloga,'' je danes med drugim rekel Zajec in še dodal: ''Ko imamo rezultate, ko imamo dokaze o uporabi oz. prisotnosti drog, potem postanejo vsi preventivni programi, vse brošure in predavanja bolj relevantna kot prej. Tudi v Srbiji se je pokazalo, da so bile tovrstne akcije po pilotskem projektu precej bolj obiskane.''

Podrobnejša predstavitev družbe INALmed je v priponki.

Predstavitev novega načina testiranja prisotnosti drog


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.