© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Metka Kovačič najsrčnejša babica


lokalno
5. 6. 2008, 00.00
Posodobljeno
19:57
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

p1010001.jpg
V novomeški porodnišnici imajo najsrčnejšo babico.

##IMAGE-2232299##

V Šentjakobskem gledališču so pozno popoldne podelili nagrade za najsrčnejšo medicinsko sestro, babico in patronažno sestro. Najsrčnejša medicinska sestra je Alenka Topolovec iz Lenarta, babica Metka Kovačič iz novomeške porodnišnice in patronažna sestra Saša Sušnik iz Zdravstvenega doma Radovljica.

Za Alenko Topolovec se je komisija odločila, ker je zanjo glasovalo 780 bralcev. Saša Sušnik je komisijo prepričala s prizadevnostjo in pomočjo težko bolni materi z dvema odraščajočima otrokoma. Tako je pomagala družini v času krize. Babica Metka Kovačič pa je, kot so povedali na današnji podelitvi, komisijo prepričala, ker je pomagala porodnici, ki je rojevala mrtvega otroka in ji s srčnostjo pomagala prebroditi krizo.

Podelitev je organizirala revija Zdravje ob svoji 30-letnici izhajanja. Kot je povedal direktor podjetja Alpres, ki revijo Zdravje izdaja, so se pri izboru odločali kot uporabniki uslug, "ker strokovnosti dela sestra in tehnikov ne morejo ocenjevati".

Koordinatorica strokovnih sekcij pri Zvezi strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije Marija Špelič je ob podelitvi povedala, da medicinsko sestro ali tehnika vidi kot osebo z velikim srcem, z ogromno čustvene inteligence in empatije. "Osebno pa vidim medicinsko sestro še širše, kot strokovnjakinjo, profesionalko in tudi zagovornico pacientov in tudi svojcev pacientov," je še dodala.

Na prireditvi so še spomnili na Florence Nightingale, ki se je zavzemala za to, da je delo medicinske sestre postala stroka. Dokazala je, da ima ustrezna zdravstvena nega vpliv na uspešno zdravljenje bolnika. Zavzemala se je tudi za obvezno izobraževanje za opravljanje tega poklica in leta 1860 ustanovila prvo civilno šolo za medicinske sestre. Tako je veliko prispevala k temu, da je medicinska sestra postal poklic. Zato tudi medicinske sestre obeležujejo svoj dan 12. maja, ko se je leta 1829 Nightingaleova rodila.

V Sloveniji pa je bila prva šolana medicinska sestra Angela Boškin. Izkušnje je pridobila z izobraževanjem na Dunaju že pred prvo svetovno vojno. Prva šola za zaščitne sestre, kot se je takrat imenovala, je bila v Sloveniji ustanovljena leta 1923. S tem so bili postavljeni temelji strokovnega sestrstva in začetki strokovnega izobraževanja na področju zdravstvene nege na Slovenskem, so še povedali na podelitvi. Danes je v Sloveniji devet srednjih šol za medicinske sestre in štiri visoke šole, v ustanavljanju pa je še peta v Celju.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.