Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Majhno je lepo....


Vodja PŠ Podgrad in PŠ Dolž, Mojca Pavlin
16. 4. 2012, 10.45
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

srecanje_uciteljev_podr_sol_002.jpg
Arhiv Lokalno.si
Srecanje uciteljev podr sol 002
srecanje_uciteljev_podr_sol_029.jpg
Arhiv Lokalno.si
srecanje_uciteljev_podr_sol_048.jpg
Arhiv Lokalno.si

To je misel, ki že 12. let združuje učitelje podružničnih šol Slovenije. Tako smo se že dvanajstič zbrali na vsakoletnem strokovnem srečanju, ki vsako leto poteka na drugi podružnični šoli v Sloveniji. Srečanje je potekalo 13. in 14. aprila 2012 na Podružnični šoli Studenec, ki je ena od dveh podružničnih šol OŠ Sava Kladnika Sevnica.

Vsako leto imamo učitelji podružničnih šol dvodnevno srečanje, prvi dan je namenjem strokovnim vsebinam, vezanih na določeno temo, drugi pa občnemu zboru Društva učiteljev podružničnih šol, kateremu pripadamo od vsega začetka tudi učiteljice PŠ Podgrad in PŠ Dolž.

Zanimivost letošnjega srečanja je tudi povezovanje med podružničnimi šolami v Sloveniji, pa tudi izven naše države. Tako so se med seboj povezale učiteljice PŠ Svibno, Podkum, Polšnik in Dole pri Litiji in z učenci svojih podružničnih šol izpeljale projekt »Kjer so si gozd, voda in človek podali roko« v sodelovanju z župani občin, kjer stojijo omenjene podružnične šole in jih skupaj povezuje dolina reke Sopote. S podružnično šolo Podljubelj v občini Tržič pa sodeluje edina podružnična šola v Italiji, kjer pouk poteka v slovenskem učnem jeziku po italijanskem učnem programu. Učiteljici podružnične šole Bračan (Brazzano, Italija) sta se letos prvič udeležili srečanja učiteljev podružničnih šol, kjer sta nam predstavili delo na podružnični šoli v Italiji. Ob obisku v Podljubelju so učenci obeh šol raziskali bližnje mokrišče po urejeni opazovalni učni poti, ki so jo pripravile učiteljice PŠ Podljubelj.

Letošnja tema je bila torej VODA. Dejavnosti, ki smo jih izvajali na to temo skozi celo šolsko leto s svojimi učenci na naših malih šolah in s katerimi smo ozaveščali otroke in lokalno skupnost o odnosu do vode, smo predstavili v Zborniku 12. strokovnega posveta, izdelki literarnega in likovnega natečaja pa so bili predstavljeni na razstavi v telovadnici PŠ Studenec.

Naše podružnične šole so majhne in odmaknjene od mestnih središč, tako da imamo veliko več možnosti, da z učenci obravnavamo učne vsebine v gozdu in na travnikih, ob vodah in v sozvočju z naravo, ki je »živa učilnica«, kjer nam na pomoč lahko priskočijo tudi starejši, saj imamo v domačih krajih logarje, gozdarje, čebelarje, mizarje, lovce,... Vse to povezuje podružnične šole s krajem in tako kraj živi in dela s šolo.

To povezanost smo občutili v dveh dneh na Podružnični šoli Studenec, saj so pri pripravi in izvedbi 12. strokovnega posveta učiteljev podružničnih šol Slovenije sodelovali vsi krajani vasice Studenec, matična šola OŠ Sava Kladnika, Komunalno podjetje ter župan občine Sevnica.

Ob pozdravnih nagovorih so poleg ostalih govornikov predstavili pomen povezovanja podružničnih šol Slovenije in teme strokovnega srečanja, vode, vodja podružnične šole Studenec ga. Andreja Janc, ravnateljica OŠ Sava Kladnika ga. Mirjana Jelančič, župan občine Sevnica g. Srečko Ocvirk. Po kulturni prireditvi, ki so jo pripravili učenci PŠ Studenec s svojimi učiteljicami, so nas v svet vode in pomena gozdov popeljala g. Jože Prah iz Zavoda za gozdove Slovenije in ga. Tanja Košar iz Zavoda za varstvo narave. Ogledali smo si perišče in napajališče pod vasjo Studenec, kjer so nam člani KUD Studenec ob pesmi in igri predstavili dejavnosti ob izviru nekoč. V gozdu nad vasjo smo se seznanili s pomenom dreves in gozda samega za življenje vseh živih bitij, katere bomo lahko predstavili tudi našim učencem. V strokovni del posveta sodijo tudi predstavitve učiteljev in učiteljic ostalih podružničnih šol Slovenije, ki so jih s svojimi učenci izvajali na temo voda in pomen vode ter pripadajočega ekosistema. Ob zaključku dneva smo si ogledali gledališko predstavo gledališke skupine Smreka, katero sestavljajo izključno učitelji podružničnih šol Slovenije, z naslovom Voda je vir življenja.

Slovenija je ena izmed najbogatejših evropskih držav z vodnimi viri, ki k sreči še niso preveč onesnaženi. Dolžnost vseh nas je, da te vodne vire ohranimo in da je naš odnos do njih odgovoren in spoštljiv, kajti VODA JE VIR ŽIVLJENJA.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.