Krabonja: »Na zobni aparat na Ptuju se čaka 10 let!«
Na področju čeljustne kirurgije na Štajerskem naj bi bilo nevzdržno stanje. Ne na Ptuju ne v Mariboru v zdravstvenih domovih ni zaposlenega niti enega samega oralnega kirurga. Tisti, ki imajo denar, uberejo samoplačniške variante, največji problem pa predstavljajo urgentni bolniki, za katere predsednica sindikata zobozdravnikov DENS Alenka Krabonja trdi, da jih sploh nimajo kam napotiti. Velike probleme naj bi v ptujskem Zdravstvenem domu imeli tudi na področju ortodontske terapije. Za pregled se je po podatkih Krabonjeve doslej čakalo dve leti, za namestitev aparata pa še dodatnih 7 do 8 let. Ker je ena ortodontka januarja letos dala odpoved, se stanje lahko še poslabša …

Kot pravi Krabonjeva, so na alarmantno situacijo na področju čeljustne (oralne) kirurgije v Mariboru in na Ptuju opozarjali že velikokrat, a zmeraj neuspešno. Ptujski Zdravstveni dom po odhodu redno zaposlenega oralnega kirurga vrzel zapolnjuje z nadomeščanji, v Mariboru deluje en koncesionar, medtem ko so imeli podeljene kar štiri programe, od tega tri v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca. »Te programe so zdaj lepo razdelili po Sloveniji. Ptuj in Maribor nimata niti enega zaposlenega oralnega kirurga. Čakalne vrste pa se medtem daljšajo. Še večji problem so urgentna stanja, ko bolnika nimaš h komu napotiti. Tisti, ki imajo denar, pač gredo samoplačniško. Kaj pa drugi? Zakaj se iz Ljubljane oralni kirurg vozi delat na Ptuj in v Maribor? Ljudi je treba nekako »vezati«, da delajo v tej regiji. Največji problem je v tem, da ljudje ne dobijo storitve. V DENS-u opozarjamo, da rešitev šele čez nekaj let za območje Štajerske ni sprejemljiva in da se v ZZZS in Ministrstvu za zdravje morajo stakniti glave in zadevo rešiti še letos,« še pravi Krabonjeva, ki se ji ne zdi normalno, da morajo pacienti iz tega območja, kljub temu da enako plačujejo zdravstveno zavarovanje kot drugod po Sloveniji, storitev iskati pri zasebnikih in zanjo plačati ali na drugih koncih države, velikokrat pa celo v tujini.
Kar se tiče samih čakalnih dob, pravi, jih sicer rešujejo »elegantno«. Ker zavarovalnica in ministrstvo kontrolirata le čakanje do prvega pregleda, te urno opravljajo. Problem so urgentna stanja in sami posegi, na katere pa se po besedah Krabonjeve čaka tudi po leto dni.
Petek Uhanova: »Na Ptuju stvari rešujemo«
Kdaj sploh čeljustna ambulanta dela?
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se