Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Knjiga Maje Megla o stresu:„Ni človeka, ki bi ne imel mej ...“


Majda Goznik
20. 11. 2019, 22.29
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V razstavišču Knjižnice Ivana Potrča je novembra potekalo predavanje in predstavitev knjige avtorice Maje Megla z naslovom Stres, kuga sodobnega časa, novinarke, publicistke in urednice, dipl. literarne komparativistke. Delala je kot novinarka in urednica, njeni področji dela pa sta bili pretežno kultura in sodobna umetnost. Knjiga je nastala na podlagi osebne izkušnje in je neke vrste priročnik o tem, kako se znajti v takšni ali drugačni situaciji.

1573990240_cg_stres_knjiga_maja_megla_1.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Za svoje bolezenske simptome je Maja naprej iskala pojasnila in rešitve v uradni medicini, ki je ponudila tri strokovnjake: psihiatra, nevrologa in revmatologa. Vsi so imeli popolnoma različne diagnoze in teorije o njenih težavah. Takrat se je tudi soočila s tem, da medicina v bistvu ne ve, kaj se v možganih zgodi, da pride do takega kemijskega neravnotežja. Ko je vse to raziskovala, je iz tega nastala knjiga.

Njeni sošolci, zdravniki so se še učili, da se možgani, če se karkoli v njih zgodi, ne morejo obnoviti. A to ni res. Vedenje o možganih se je zadnjih 15 let tako spremenilo, da je to osupljivo, še veliko pa je neznanega. Ne glede na to pa uradna medicina predpiše zdravila za taka stanja, kot je bilo njeno: antidepresive, da z njimi pomagajo, četudi ne vedo, kaj se v možganih dogaja. Antidepresivi naj bi delovali na nevrotransmiterje, živčne prenašalce, ki v možganih med celicami prenašajo sporočila. Ključni so, da možgani dobro delujejo. Teh nevrotransmiterjev je okrog 100, ni pa nobene diagnostike o tem, kateri se je zrušil. „Zdravniki so mi  pojasnili, da imam lahko fibromialgijo, izgorelost, depresijo na telesu, da mi je stres lahko porušil homeostazo, kemično ravnotežje v možganih. Nevrolog je povedal, da za to ni zdravil, da bodo možgani sami ponovno vzpostavili ravnovesje v dveh do treh letih. Toliko časa je tudi trajalo, seveda ob moji aktivni pomoči,“ pripoveduje Maja Megla, ki ima zadržan odnos do antidepresivov, ker se jih nasploh preveč predpisuje, tudi zelo mladim ljudem.

Po podatkih iz leta 2015 je slovenski narod samo za antidepresive, zdravila, ki uravnavajo naša duševna stanja, porabil 12 milijonov evrov.

Vsak človek je zlomljiv

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.