Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Duševno zdravje kmetov ostaja tabu


Senka Dreu
8. 8. 2020, 21.13
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Če hočemo dobro in uspešno delati na kmetiji, je prepričana Anja Mager, nova predsednica ZPMS, moramo biti duševno zdravi. Toda duševno zdravje, prenos med generacijami, komunikacija, odnosi in stres so teme, o katerih se na kmetih še vedno ne pogovarja.

1596723268_sd-kmet.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Seveda gre za težave, s katerimi se ne srečuje le slovensko podeželje, a v nekaterih drugih državah so jih prepoznali že pred časom in se začeli z njimi tudi sistematično ukvarjati. V okviru raziskave o svetovanju s področja duševnega zdravja za mlade v tujini so predstavniki Zveze podeželske mladine Slovenije (ZPMS) in Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) pred dnevi skupaj obiskali avstrijsko kmetijske zbornico v Celovcu, da pridobijo še več informacij za pripravo na projekt Erasmus+, ki so ga naslovili neMoč podeželja in s katerim želijo spregovoriti o duševnih stiskah tudi na slovenskem podeželju.

Visok delež samomorov med kmeti

V Avstriji se, podobno kot v Sloveniji, srečujejo z visokim deležem samomorov med kmeti. Avstrijske dežele so se že leta 2005 lotile reševanja tega problema, in sicer z vzpostavitvijo sistema svetovanja za področje duševnega zdravja znotraj posameznih kmetijsko-gozdarskih zbornic. Temu modelu pa bi zdaj, kot kaže, radi sledili tudi v Sloveniji, saj so si zadali nalogo omiliti družbeno stigmo o duševnem zdravju na podeželju in vzpostaviti svetovalni sistem za področje duševnega zdravja znotraj KGZS.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.