Doplačila skoraj pri vseh zdravstvenih storitvah - od zgolj nekaj do več tisoč evrov
Slovenski zdravstveni sistem se financira iz obveznega in prostovoljnega zavarovanja. Za slednjega, kot že ime pove, se ljudje vključujemo po lastni odločitvi. In ločeno plačujemo pri izbrani zavarovalnici. A je tudi to tako rekoč nujno, če se želimo izogniti visokim stroškom, ki nas lahko doletijo v primeru zdravljenja. Obvezno zdravstveno zavarovanje namreč 100-odstotno krije le nekatere storitve, za velik del je treba doplačati, in to bodisi iz malhe prostovoljnega zavarovanja bodisi neposredno iz žepa pacienta.

Seznam storitev, ki so iz obveznega zdravstvenega zavarovanja krite v polnem obsegu in torej zanje ni treba doplačati, je določen v Zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju.
Med njimi so zdravstveno varstvo otrok, nujna medicinska pomoč, presejalni in preventivni programi, patronažni obiski na domu, zdravstveno varstvo žensk v zvezi s svetovanjem pri načrtovanju družine, kontracepcijo, nosečnostjo in porodom, obvezna cepljenja, zdravljenje in rehabilitacija malignih ter mišičnih in živčno-mišičnih bolezni, paraplegije, tetraplegije, cerebralne paralize, epilepsije, hemofilije, duševnih bolezni, razvitih oblik sladkorne bolezni ter multiple skleroze in psoriaze. »Storitve v osnovni zdravstveni dejavnosti, kot sta obisk osebnega zdravnika družinske medicine ali obisk ginekologa, so na podlagi zakona iz obveznega zdravstvenega zavarovanja praviloma krite v višini 80 odstotkov vrednosti storitve, razen kadar gre za nosečnost in kontracepcijo ter zdravljenje malignih in drugih omenjenih mišičnih in živčno-mišičnih bolezni, ki so, kot rečeno, krite v celoti,« razlaga Damjan Kos iz ZZZS. »Številne storitve se torej iz OZZ financirajo le v določenem deležu od njihove vrednosti, in sicer od 50 do 90 odstotkov, razliko do polne vrednosti pa morajo plačati zavarovane osebe iz lastnih sredstev, lahko pa se za doplačilo zavarujejo s prostovoljnim oziroma dopolnilnim zdravstvenim zavarovanjem. V tem primeru doplačilo krije zavarovalnica, pri kateri ima oseba sklenjeno takšno obliko zavarovanja.«
Če se zaplete, cene poletijo v nebo
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se