5 domačih zdravil za razdražen želodec
Pri težavah z razdraženim želodcem je pogosto zelo težko ugotoviti natančen razlog. Vedno pa gre za povezanost s psihičnimi obremenitvami, še posebej stresom. Temu se sicer ne moremo vedno izogniti, zato se razdraženemu želodcu zelo pogosto pridružijo še bolečine v želodcu, slabost, zgaga in pomanjkanje apetita. Na srečo poznamo nekaj domačih zdravil, ki pomirijo želodec.

Zdravilna glina
S svojimi minerali in elementi veže odvečno kislino in je zato odlična pomočnica proti zgagi. Uporaba: v kozarec vode vmešajte žličko do dve drobno mlete gline. Popijte v majhnih požirkih.
Še ena različica: tisti, ki ne marajo zemeljskega okusa, lahko vzamejo tudi zdravilno glino v obliki kapsul.
Natron nevtralizira želodčno kislino
Natron (soda bikarbona) je eno najučinkovitejših domačih zdravil proti zgagi, ker nevtralizira želodčno kislino. Uporaba: eno žličko natrona vmešajte v kozarec vode.

Melisa spodbuja apetit in pomirja želodec
Melisa je dvojno učinkovita pri razdražljivem želodcu: zelišče pospešuje apetit in pomirja želodec. Uporaba: večkrat na dan popijte skodelico melisnega čaja.
Zeliščni čaj
Za skoraj vsak simptom razdražljivega želodca raste zel.
Najboljši zeliščni čaji za želodčne težave:
• metin čaj blaži slabost,
• kamilica pomirja želodec,
• komarček, rman in janež blažijo krče.
Ingver proti slabosti

Ingver ne krepi le imunskega sistema, ampak je tudi učinkovito domače zdravilo proti slabosti. Uporaba: košček ingverja narežemo na majhne koščke in jih prelijemo z vročo vodo.
Še ena različica: ingverjev napitek (»switchel«), ki pomaga tudi pri izgubljanju telesne teže.
Sestavine: pol skodelice drobno sesekljanega ingverja, četrt skodelice jabolčnega kisa, tri skodelice vode, nekaj brizgov limonovega soka. Po potrebi: med za sladkanje. In še, če želite: sveža zelišča ali sadje.
Ingver olupite in drobno sesekljajte. Koščke stresite v večji stekleni vrč in jih prelijte z vrelo vodo. Pustite stati najmanj 20 minut. Ohlajeni mešanici dodajte jabolčni kis in jo začinite z medom in limonovim sokom. Če vas motijo koščki ingverja, napitek precedite. Lahko ga še izboljšate s svežim sadjem in zelišči. Z dodajanjem zelišč, kot sta bazilika ali rožmarin, ga boste še bolj popestrili.
Kaj lahko storite za preprečevanje simptomov razdraženega želodca?
Jejte več obrokov: če imate razdražen želodec, bo zanj bolje, da zaužijete več manjših obrokov namesto samo dveh velikih. Zlasti zajtrk in večerja morata biti manjša. Za kosilo lahko pojeste malo več.
Lahek zajtrk: želodec je še posebej občutljiv zjutraj. Zato je zelo pomembno, da si začetek dneva olajšate z lahkim obrokom. Jogurt z nekaj žitnimi kosmiči je popoln obrok. Izogibajte se gaziranim pijačam in kavi, saj oboje dodatno obremenjuje razdražen želodec. Sprehodite se: zlasti pri zgagi je pomembno, da se gibate. S tem ublažite simptome. Nikakor pa ne smete ležati.
Vaje za sprostitev: če vas razdražen želodec muči predvsem v stresnih časih, se lahko zaščitite s sprostitvenimi vajami. Ne glede na to, ali gre za meditacijo, avtogeni trening ali progresivno sprostitev mišic - poskusite, kaj vam najbolj pomaga.
Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 7, 14.2.2020
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se