Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

V zadnjem času zabeležili nekaj primerov ošpic


dolenjski-list
M. M.
6. 7. 2011, 12.05
Posodobljeno
27. 07. 2011 · 12:53
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

cepljenje_tjg.jpg
T. J. G, arhiv DL
Ilustrativna fotografija (Foto: T. J. G, arhiv DL)

##IMAGE-3387999##

V zadnjem času je Inštitut za varovanje zdravja (IVZ) v Sloveniji zabeležil nekaj primerov okužb z virusom ošpic. Oboleli so se okužili v tujini, nato pa so bolezen prenesli v svojo okolico. Zboleli niso bili cepljeni. O vse več zbolelih za ošpicami poročajo tudi številne evropske države, zato IVZ svetuje vsem, ki bodo med dopustom potovali po Evropi in ošpic še niso preboleli oz. proti ošpicam niso bili cepljeni, da se pred potovanjem cepijo.

Prebivalci, ki pri sebi opazijo znake bolezni, naj se prek telefona posvetujejo s svojim zdravnikom, ki bo podal ustrezna navodila. Ob pojavu ošpic je običajno najučinkovitejše čimprejšnje cepljenje dovzetnih oseb, ki so bile v stiku z bolnikom. Zato svetujejo vsem, ki jih zdravstvena služba zaradi stika z bolnikom z ošpicami povabi na cepljenje proti ošpicam, da se nemudoma odzovejo.

Letos prvi primer zabeležili aprila, še nekaj primerov minuli teden

Od leta 1999 do lani spomladi v Sloveniji niso zabeležili primerov ošpic, lani pa jih je k nam vnesel tuji državljan, ki se je na poti do Slovenije okužil v eni izmed zahodnih evropskih držav. Zaradi hude oblike ošpic je bil hospitaliziran, v bolnišnici pa sta se od njega okužili še dve osebi. Letos so prvi primer zabeležili v aprilu, ko je bil zaradi ošpic v bolnišnico sprejet slovenski državljan, ki je pred boleznijo pet tednov živel v tujini. Še nekaj primerov ošpic so zabeležili v zadnjem tednu.

Pri ošpicah so sicer možni hudi zapleti, zaenkrat pa so le redki zboleli potrebovali bolnišnično zdravljenje.

Cepljenje je najučinkovitejša zaščita

Najučinkovitejši ukrep za preprečevanje ošpic je cepljenje z dvema odmerkoma cepiva. "Od leta 1990 so otroci pri nas cepljeni z dvema odmerkoma kombiniranega cepiva proti ošpicam, mumpsu in rdečkam (OMR). Prvi odmerek cepiva prejmejo otroci v starosti 12 do 18 mesecev, ponovno so cepljeni ob vstopu v osnovno šolo. V Sloveniji je precepljenost proti ošpicam dobra, posebej v zadnjih letih, ko je letno cepljenih 95 odst. otrok v starosti od 12 do 18 mesecev. Tako visoka precepljenost otrok je ovira za širjenje virusa ošpic. Vsekakor pa je za ošpice dovzeten vsakdo, ki ošpic ni prebolel oz. ni prejel dveh odmerkov cepiva," je pojasnila prim. doc. dr. Alenka Kraigher z IVZ in dodala, da se pri veliki večini oseb po cepljenju razvije doživljenjska odpornost proti ošpicam. Zaradi ponovnega pojava ošpic v Sloveniji bo v prihodnje potekalo aktivno epidemiološko spremljanje te bolezni, intenzivno bodo poiskali osebe, ki so bile v stiku z bolnikom jih cepili.

Pojavljanje ošpic v Evropi: največ v Franciji


Po podatkih Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je bilo v Evropi zabeleženih več tisoč primerov ošpic, največ v Franciji, okužene pa so zabeležili tudi v Belgiji, Švici, na Švedskem, Srbiji, Danski, Norveški, Nemčiji, na Nizozemskem, Rusiji, Veliki Britaniji, Turčiji, Romuniji, Italiji itd.

"Možnost za širjenje ošpic po Evropi je velika, saj v večini držav niso dosegli 95 odst. precepljenosti. To omogoča širjenje znotraj držav, pa tudi širjenje bolezni med državami, kar je v času intenzivnih migracijskih tokov poseben problem, zato potovanja po Evropi lahko predstavljajo tveganje glede izpostavljenosti virusu ošpic," je še povedala Kraigherjeva in opozorila, da naj se osebe, rojene po letu 1960, pred potovanjem cepijo proti ošpicam, razen, če so jih prebolele oz. če so bile že dvakrat cepljene.

Ošpice so zelo nalezljiva bolezen

Ošpice so ena najbolj kužnih nalezljivih bolezni. Virus se prenaša kapljično po zraku, z neposrednim stikom z izločki dihal okužene osebe in s posrednim prenosom prek sveže onesnaženih predmetov. Virus ošpic lahko ostane aktiven do dve uri v zraku ali na površinah v prostoru, kjer se je nahajal bolnik. Za obolenje so značilni: vročina, kašelj, nahod, vnetje veznic in rdečkast izpuščaj, ki se najprej pojavi za ušesi in se nato razširi po vsem telesu. Izpuščaj se pojavi po treh do sedmih dneh od začetka bolezni, traja 4 do 7 dni in se lahko konča z luščenjem.

Potek bolezni je ponavadi težji pri dojenčkih, odraslih ljudeh in pri osebah z imunsko pomanjkljivostjo. Zapleti bolezni se lahko kažejo kot vnetje srednjega ušesa, pljučnica, krup, driska in vnetje možganskega tkiva. Smrtni izid bolezni je relativno redek. Poleg običajnih bolezenskih znakov se lahko v približno 30 odst. primerov pojavijo zapleti, kot so vnetje srednjega ušesa, pljučnica, postinfekcijski encefalitis. Za zdravljenje ošpic ni posebnega zdravila, so še sporočili z IVZ.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.