Sladkorna bolezen - pogosto povsem brez simptomov
Podatki Svetovne zdravstvene organizacije kažejo, da se je v zadnjih 40 letih število obolelih za sladkorno boleznijo s 108 dvignilo na kar 422 milijonov. Tudi slovenska statistika ni nič kaj spodbudna. Zdravila za sladkorno bolezen prejema 111.000 obolelih, zelo visoko naj bi bilo tudi število neodkritih oseb s to boleznijo.

Slabo vodena sladkorna bolezen prinaša resne zaplete, kot so srčno-žilna obolenja, bolezni ledvic, oči, zaplete na stopalih, ki se najpogosteje končajo z amputacijo in druge resne težave, katerih posledica je lahko tudi smrt. Problem sladkorne bolezni je med drugim v tem, da ne boli in je zato ljudje najpogosteje ne jemljejo resno. Vse dokler se ne zaplete, a takrat je lahko za reševanje že prepozno. Simptomi so namreč različni, včasih jih sploh ni. Najpogostejši so: pogosto uriniranje, čezmerna žeja, večja lakota, hujšanje, utrujenost, zamegljen vid, pogoste okužbe, pomanjkanje koncentracije, mravljinčenje v dlaneh ali stopalih, počasno celjenje ran, bruhanje ali bolečine v trebuhu.
Preventivi in osveščanju je posvečen svetovni dan sladkorne bolezni, ki ga obeležujemo 14. novembra. Točnega podatka o osebah, ki imajo povišan krvni sladkor in ga uravnavajo z dieto, ni. Znano pa je, da v Sloveniji 111.000 oseb jemlje zdravila za sladkorno bolezen. Neodkritih oseb s to boleznijo naj bi bilo po nekaterih ocenah med 40.000 in celo 80.000. Skrb vzbujajoče je tudi dejstvo, da narašča delež sladkornih bolnikov med mlajšo populacijo.
Ključno spremljanje ravni sladkorja v krvi
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se