Pozabimo na stigmo - Alzheimer je bolezen

##IMAGE-4051626##
Alzheimerjeva bolezen, še vedno stigma.. Le kdaj bomo spremenili mišljenje, da je to bolezen, ne pa nekaj sramotnega, za katero ni pomoči in je obsojena na izključitev iz družbe, lahko jo samo lajšamo in upočasnimo.
Alzheimerjeva bolezen, ki se večinoma pojavi v starosti, je kriva za demenco, prizadete so možganske funkcije, saj celice odmirajo, preostale pa seveda ne zmorejo vsega. Bolna oseba dan za dnem izgublja spomin, ki moti njega samega, še bolj pa njegove svojce, ki se nikakor ne morejo privaditi, da njihov ljubljeni pozablja stvari, se ne znajde več v lastnem stanovanju, stokrat sprašuje eno in isto stvar in še bi lahko naštevala. Bolezen se slabša vedno bolj, na koncu ni več sposobnosti komunikacije, razumne presoje, izgubi se orientacija in niso mogoča več vsakdanja opravila.
Seveda to je velik psihični in fizični napor za domače, ki poleg službe in vseh domačih opravil včasih ne zmorejo več skrbeti za bolnika. Nujno ga je napotiti v dom – ustanovo, kjer bodo ustrezno skrbeli za njega 24 ur na dan.
Za bolnika samega je najboljše, da ostane čim dalje v domačem okolju, seveda pa je nujno njegove domače poučiti, kako se je treba s to težavo spoprijeti, kako ravnati z bolnikom in to zahteva velik psihični napor, ki ga marsikdo ne zmore, kljub temu, da ga imajo izredno radi.
Ne preostane jim drugega, morajo ga napotiti v ustrezno institucijo, kar pa terja velik psihični napor, saj se jim neprestano vsiljuje misel, da so ga odgnali od doma. Tako rabijo nujno pomoč domači še bolj kakor bolnik sam. Le-ti se morajo obrniti na strokovne osebe, ki jim lahko pomagajo, da prebrodijo te boleče stvari, saj bodo v nasprotnem primeru zapadli v depresijo in imeli bomo enega bolnika več.
Zdravila za to bolezen ni, saj raziskave zahtevajo ogromna sredstva. Bilo bi boljše, da bi denar, namenjen drugim nepotrebnim stvarem, namenili za raziskave, da ne govorimo o tem, koliko denarja se uporabi za oborožitev, ki služi samo za bogatenje nekaterih in prinaša samo uničenje in številne smrti na svetu.
Kakor za vsako bolezen, je tudi tu zelo pomembno zdravo življenje (sredozemska dieta, ribe, oreščki, veliko miselne aktivnosti, kontrola krvnega tlaka in holesterola). Pomembno pa je tudi, da čimprej opazimo očitne znake, ki vodijo v demenco in se takoj posvetujemo z zdravnikom o načinu, kako naj upočasnimo to bolezen, da bo življenje še naprej kolikor toliko kvalitetno, seveda če čakalne dobe za pregled pri zdravniku ne bodo neskončno dolge in bo že za vse prepozno.
21. septembra obeležujemo svetovni dan alzheimerjeve bolezni in mesec september tudi mesec demence, v katerem poskušamo ozaveščati ljudi o tej »tihi epidemiji,« saj bomo nekoč vsi stari in se ne bomo mogli izogniti tej bolezni. Življenjska doba se podaljšuje in tako smo vsi pravzaprav kandidati, da bomo zboleli.
Do takrat pa, bodimo strpni, imejmo vsaj nekaj empatije, pomagali bomo bolnikom in samemu sebi.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se