Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Okuženi klopi na Dolenjskem in Kočevskem; čas za zaščito


dolenjski-list
STA/M. K.
16. 10. 2011, 10.10
Posodobljeno
09. 11. 2011 · 13:02
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

cepljenje_tjg.jpg
T. J. G, arhiv DL
lustrativna fotografija (Foto: T. J. G, arhiv DL)

##IMAGE-3446497##

Zdravniki opozarjajo, da je jesensko in zimsko obdobje najbolj primeren čas za zaščito pred klopnim meningoencefalitisom. Slovenija sodi med endemična območja s to boleznijo, zato je cepljenje priporočljivo za vse osebe, ki se gibljejo ali živijo v območju z visoko verjetnostjo okužbe. Klopni meningoencefalitis je virusno vnetje možganskih ovojnic, ki se običajno pokaže dva do tri tedne po vbodu okuženega klopa. Bolezen pogosto spremljajo vročina, glavobol, utrujenost in slabo počutje, pogosto pa je prisotno tudi tresenje prstov in jezika ter včasih tudi motnje zavesti.

V Evropi umre približno en odstotek obolelih, pri petih odstotkih ostanejo trajne ohromitve, pri dobri tretjini bolnikov pa bolezen povzroči dolgotrajne posledice, kot so glavoboli, slabo počutje, utrujenost, motnje spomina in mišljenja, zmanjšana sposobnost koncentracije, depresija in motnje razpoloženja.

Slovenija sodi med endemična območja za klopni meningoencefalitis s stopnjo obolevnosti, ki je med najvišjimi v Evropi. Samo v letu 2009 so bili na primer prijavljeni kar 304 primeri te bolezni, velika večina prijavljenih je bila hospitalizirana, ena oseba pa je za posledicami bolezni tudi umrla. Strokovnjaki opozarjajo, da je glede na visoko obolevnost pri nas stopnja osveščenosti še vedno premajhna, prenizek pa je tudi delež Slovencev, ki se odločijo za cepljenje.

Okuženi klopi tudi na našem območju

Okuženi klopi se nahajajo predvsem na Gorenjskem, Koroškem in Štajerskem, nekoliko manj pa na Notranjskem, Kočevskem in v okolici Novega mesta. V zadnjem času je naraslo število okužb s klopnim meningoencefalitisom tudi na Primorskem, kjer se je bolezen v preteklosti le redko pojavljala. Bolezni so izpostavljeni ljudje vseh starostnih skupin, posebej pa tisti, ki se gibajo v naravi oziroma svoj poklic opravljajo na prostem.

"Ljudje pogosto pozabijo, da je za doseganje ustrezne zaščite pred klopnim meningoencefalitisom treba opraviti osnovno shemo cepljenja z vsemi tremi odmerki. Ta zaščita pa ne traja vse življenje in jo je potrebno v rednih časovnih presledkih obnavljati," opozarja predstojnik Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana Franc Strle.

Priporočljivo je, da se cepljenje s prvima dvema odmerkoma opravi z enomesečnim razmikom v hladnejšem obdobju leta, torej v prihajajočih mesecih. Tretji odmerek naj sledi čez šest do 12 mesecev, nato pa je potrebno ponovno cepljenje na vsake tri oziroma pet let. Cepiti se je mogoče v vseh območnih zavodih za zdravstveno varstvo in pri izbranih osebnih zdravnikih.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.