Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Na vrtu
Čas branja 2 min.

Ponekod že cveti znanilka pomladi in prvih alergij


Mare Koren
11. 2. 2025, 13.20
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Kljub temu da še vedno prevladuje zima, nekatera drevesa več ne počivajo. Svoje prve cvetove je že odprla leska, ki nas bo poleti razveseljevala z lešniki.

leska, cvetovi
Profimedia
Cvetove leske prepoznamo po dolgih rumenih brazdah.

Lesko pogosto najdemo na vrtovih ali v sadovnjakih, kjer se navadno bohoti posajena ob robovih. Navadna leska je marsikje že začela cveteti, njen cvetni prah pa pri ljudeh z alergijo nanj že povzroča težave. Dodajmo še to, da je cvetni prah leske pomemben vir beljakovin v hrani ličink in mladih čebel.

Najdemo jo povsod po Evropi

Leska je listopadni grm z močno razvejano in gosto krošnjo, ki nas s svojimi plodovi razveseli konec poletja. Ponavadi jo najdemo samoraslo ob gozdnem robu ali na zaraščenih kmetijskih površinah, travnikih ali pašnikih, kjer je primerna tudi za prijetno senco. Razširjena je po celotni Evropi, do Kavkaza na vzhodu in sredine Skandinavije. Navadno zraste kot gost razvejan grm, ki meri največ do 8 metrov v višino ter ima dolge in široke liste.  

leska.jpg
profimedia
Lesko pogosto najdemo ob sadovnjakih in vrtovih ter velja tudi za kulturno rastlino.

Moške mačice in ženski cvetovi

Leska je grm, ki jo lahko prepoznamo po spolu. Ko zacveti, ločimo moške in ženske cvetove. Moške imenujemo mačice, ki se razvijejo poleti in nato prezimijo, zgodaj spomladi pa se odprejo. V cvetnih brstih se skrivajo ženski cvetovi, ki zgledajo kot majhne rdeče brazde.

Nizke temperature dobro prenaša, a ji kljub vsemu namenite sončno stran in jo v poletnih mesecih po potrebi tudi zalivajte.

Grmi navadno niso samoplodni, zato če jo sadimo na domačem vrtu, poskrbimo, da posadimo dve vrsti. Razmnožujemo jo lahko tudi s podtaknjenci, koreninskimi izrastki ali pa jo cepimo na divjo lesko. V prvih plodovih bomo lahko uživali čez štiri leta.

Če želimo leski zagotoviti primerno rast, ji privoščimo sveža in globoko peščena ilovnata tla, ki so bogata s hranili. Ne mara kislih pa tudi ne kamnitih in suhih tal, saj ima plitek koreninski sistem. 

Leska rodi na okoli 30 centimetrov dolgih poganjkih, zato takšnih letnih poganjkov ne režite. Če so kljub temu pregosti, grm obrežite v teh dneh, a imejte v mislih, da mora imeti grm osem ogrodnih vej. Vsako jesen grm primerno očistite listov in odstranite koreninske izrastke.

Za bero lešnikov le najboljše sadike

Čeprav lesko najdemo tudi na gozdnih robovih in zapuščenih travnikih, pa jo je za dobro bero lešnikov bolje kupiti v drevesnici. Strokovnjaki priporočajo, da izberemo le prvovrstne sadike, ki so jih eno leto vzgajali v drevesnici. Zanje izkopljite sadilne jame premera 50 centimetrov in globine 40 centimetrov.

Ne pozabite na zmerno gnojenje in na rahljanje zemlje ter dodajanje zastirke iz lubja ali pokošene trave. Tako boste poskrbeli za uspešno rast in razvoj grma. Plodove, torej lešnike, boste odbirali od konca avgusta do konca septembra. Nikar ne prehitevajte z odbiranjem. Zreli so takrat, ko se obarvajo temno rjavo in z lahkoto odpadejo. Nekatere sorte ne zorijo enakomerno, zato jih odbirajte večkrat, a nikar prezgodaj in na silo.

lešniki
Profimedia
Zreli so takrat, ko se obarvajo temno rjavo in z lahkoto odpadejo.

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.