Bistri možgani: spoznajte skrivnost dolge mentalne mladosti
Naši možgani nimajo radi lenobe – najbolj jih krepijo gibanje, spanec, učenje in druženje. A začeti moramo dovolj zgodaj!

Za ohranjanje vitalnih možganov in spomina čim dlje v starost lahko največ naredimo z zdravim življenjskim slogom. A začeti moramo dovolj zgodaj! Kognitivna znanstvenica dr. Anka Slana Ozimič pravi, da so najboljša naložba v naše možgane redno gibanje, kakovostno spanje, ki omogoča regeneracijo, zdrava in uravnotežena prehrana, nove aktivnosti in stalno učenje novih stvari, druženje ter skrb za dobro počutje.
»Zelo me navdušuje sposobnost možganov, da se skozi vse življenje spreminjajo in prilagajajo. Še posebej zanimivo je, da lahko z zelo preprostimi, vsakdanjimi stvarmi, kot so redna telesna aktivnost, mentalna stimulacija, učenje novih veščin in celo sprostitev, spodbudimo nastanek novih povezav v možganih ter izboljšamo njihovo delovanje,« razloži dr. Anka Slana Ozimič, docentka za kognitivno znanost s Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. V svojem raziskovalnem delu se posveča predvsem spominu, še posebej delovnemu spominu, ki nam omogoča, da v mislih sproti ohranjamo tisto, kar potrebujemo tukaj in zdaj, ter kognitivnemu nadzoru – naši sposobnosti, da usmerjamo svoje misli in vedenje in ostajamo prilagodljivi v vsakodnevnih situacijah. Zanima jo, kaj se dogaja v naših možganih, kadar razmišljamo in doživljamo svet okoli sebe.
Telovadba, telovadba
Ena najspodbudnejših ugotovitev je, da za ohranjanje možganov pogosto ne potrebujemo posebnih zdravil, temveč največ dosežemo z zdravim življenjskim slogom.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 29, 22. julij 2025.
Revija je na voljo tudi v spletni trafiki.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
