Zgodbe

cevc1

Indijska poroka na poskok

Alenka Cevc
8. 3. 2018, 07.10

Končno poročena! Po letu dni intenzivnih priprav je »naša« poroka pod streho. Ura je polnoči in člani družine Pereira skupaj z ženinom in nevesto utrujeno in tiho sedijo za mizo. Svatje, bilo jih je okoli 850 (ja, prav ste prebrali – osemsto petdeset!), so že zapustili prizorišče na prostem, kjer je bila poročna zabava. Ostali smo sami. Tišino pretrga nevestino tiho jokanje. Kmalu se ji pridruži mama, moja prijateljica Maria. Trenutek je zelo čustven. Livnell, naša nevesta, zdaj zares zapušča dom. Od danes naprej je Jaysonova žena, naloga, ki jo bo verjetno opravljala do konca življenja.

dvorec1_foto_Aleksander_Kavcnik

Družina, ki je iz Šoštanja ustvarila metropolo

Stane Mažgon
8. 3. 2018, 07.01

V neposredni bližini Šoštanja, obremenjenega z industrijskimi objekti, nas preseneti skoraj idiličen prizor. Na blagem pobočju hriba stoji čudovit dvorec Gutenbuchel. Skoraj je že skrit med gostim drevjem v parku in okolici. Morda je zato videti še bolj čarobno. In obiskati ga je pravo doživetje. Še bolj, če spoznamo njegovo zgodovino.

samostojni_podjetniki1

Vlada, ukrepaj!

Lara Jelen
7. 3. 2018, 07.06

V Sloveniji je čedalje več samostojnih podjetnikov. To se sliši, kot da so pri nas kapitalistična nebesa, v resnici pa je s. p. v slovenski različici postal sinonim za životarjenje. Da si mnogi »svobodni podjetniki« ne morejo oziroma ne upajo vzeti niti bolniške, ko bi jo nujno potrebovali, ni edini nujni problem, ki vpije po rešitvi. Zato pozivamo vlado, naj ukrepa!

shutterstock_655128235

Zavrnjeno poslednje upanje

Milka Krapež
7. 3. 2018, 07.01

Bolnici z napredovalim rakom sta si iz ZDA spet naročili B17. Toda že plačani pošiljki so na carini poslali nazaj pošiljatelju z razlago, da gre za zdravilo in da ga posameznik po naših zakonih ne sme uvažati. Kljub prepričevanju, da ne gre za zdravilo, temveč prehransko dopolnilo – izdelek iz jedrc mareličnih koščic, sta se pošiljki vrnili, od koder sta prišli, obupani bolnici pa ostali praznih rok.

islandija glavna

Enakost med spoloma se začne pri nogometu

Jelka Sežun
6. 3. 2018, 07.01

Na Islandiji je letos osmi marec prišel zgodaj: s prvim januarjem je stopil v veljavo zakon (naznanili so ga že osmega marca lani), ki prepoveduje, da bi bile ženske diskriminirane pri plači. Drži, zakoni, ki prepovedujejo spolno diskriminacijo, obstajajo tu in tam že desetletja, ampak tule je problem: ne izvajajo jih. Tega bodo. Če podjetja ne bodo pošteno plačala žensk, bodo namesto tega krepko plačala državi: 500 dolarjev na dan. Vsak dan.

vremenski_pojavi025 Sebastjan Oblak, glorija

Ko te obda Budova svetloba

Katja Božič
6. 3. 2018, 01.54

Razstava svetlobnih pojavov v gorah v Mojstrani

medicinske sestre1

300 medicinskih sester preveč ali premalo?

Alenka Sivka
5. 3. 2018, 23.59

V tednu, ko so stavkali policisti, nato medicinske sestre in na koncu še šolniki, je bilo hudo. Zdelo se je, ko da stavka vsa država. Različni poklici so se izmenjevali pred vladno palačo. Padlo je nekaj hudih besed. Morda nepremišljenih in neupravičenih, ali pa tudi ne. Med drugim je bilo rečeno, da je v Univerzitetnem kliničnem centru v Ljubljani 315 sester več kot v primerljivi dunajski bolnišnici AKH. Kako je to mogoče, smo se vprašali in šli po sledi te izjave, ki jo je na javni televiziji izrekel predsednik sindikata Fides v UKC Ljubljana, dr. Milenko Stanković.

tesla-montaza-Zarja-09

Žarek smrti noče umreti

Jelka Sežun
27. 2. 2018, 08.15

75 let po smrti Nikole Tesle.

olimpijske_korejke

Junaki so včasih tudi zadnji

Simona Furlan
27. 2. 2018, 07.01

Olimpijske igre so vedno posebno doživetje. Na njih se pišejo zares posebne človeške in športne zgodbe, polne čustev, od silnega veselja do še večjega razočaranja, od zabavnih do zoprnih doživetij in izkušenj. Izbrali smo torej nekaj dogodkov oziroma junakov, ki so zaznamovali letošnji olimpijski februar.

bahajci1_reuters

Univerza v dnevni sobi

Jelka Sežun
26. 2. 2018, 23.00

Študij po gverilsko

wood glavna

Skrivnost temne vode

Jelka Sežun
21. 2. 2018, 12.28

Nepojasnjena že 36 let

weinstein glavna

Padli bogovi pristanejo trdo

Jelka Sežun
21. 2. 2018, 11.34

Prva obtožnica proti Harveyju Weinsteinu

celje1a - foto Jaka Koren

Zadnja priložnost

Lara Jelen
20. 2. 2018, 07.05

Da je Celjska kotlina hudo zastrupljena s težkimi kovinami, opozarjamo že leta in leta, a se ni skoraj nič ukrepalo. Zadnji poskus, da bi sanacija le stekla, je v drncu vlaganj zakonov pred volitvami vložila poslanka Janja Sluga, a je ministrica za okolje in prostor Irena Majcen njen predlog odločno zavrnila, češ da ruši sanacijo degradiranih območij. S tem je sprožila val ogorčenja, na srečo pa bitka za Celje še ni končana.

pedofilija1

Zloraba namesto pomoči

Sonja Grizila
20. 2. 2018, 07.01

Je že res, da smo vsi krvavi pod kožo in da lahko vsem sramotno spodrsne, še bolj pa je res, da nekateri poklici in poslanstva takšnih opravičil ne prenesejo. Policist, ki krade, sodnik, ki izsiljuje, ali zdravnik, ki ubija, pač ne morejo pričakovati razumevanja in odpuščanja. Prav te dni vznemirjajo zgodbe o pedofiliji med duhovništvom, ki je Cerkev ne zatira in preganja tako zelo, kot trdi, ampak to ni nič posebno novega. Bolj presenetljiv je škandal mednarodne organizacije za boj proti revščini Oxfam, njeni sodelavci so namreč med delom v tujini najemali prostitutke, organizacija pa je to zamolčala.

trojcki1

Tujec z mojim obrazom

Jelka Sežun
13. 2. 2018, 23.00

Človeški poskusni zajčki

bitcoin

Prekletstvo nad bitcoine!

Jure Aleksič
13. 2. 2018, 07.01

Bizarnostim ni nikoli konca, in nikjer jih v zadnjem času ni toliko kot na veselem vrtiljaku kriptovalut. Kje sploh začeti? Najbrž kar z našim favoritom po imenu dogecoin, eno od neštetih v nebo letečih kriptovalut, ki je leta 2013 nastala, da bi takrat še relativno nedolžno kriptonorijo parodirala. Naj poudarimo, da je prav res nastala kot šala. In da celi dve leti sploh ni lansirala nobene posodobitve softvera. Pa je valuta na vrhuncu manije decembra vseeno prebila magično vrednost milijarde dolarjev. In potem mimogrede šinila na dve milijardi.

mladi2

Kdaj bodo odrasli naši otroci?

Marija Šelek
13. 2. 2018, 06.00

Čas se spreminja in z njim generacije. Kako se znajdejo današnji mladostniki, za katere znanstveniki ugotavljajo, da odraščajo pozneje – puberteta sedaj traja od 10. do 24. leta? Iz udobja domače sobe in izpod starševskih peruti ter iz finančne udobnosti ni lahko poleteti, zunaj pa jih bolj kot kadarkoli prej čaka neizprosen in tekmovalen svet. Zato je razumljivo, da se osamosvajajo pozneje. Ali pa so zgolj bolj pomehkuženi kot generacije pred njimi?

burak vodilna_internet

Vroče turške noči

Jelka Sežun
12. 2. 2018, 23.00

Če ne gre s sabljo, poskusite s telenovelo: Turčija osvaja svet.

anhovo fotografija2

Prikaz nasprotnih dejstev

pr
7. 2. 2018, 11.00

kajenje_miha_lovse_foto_Mediaspeed

Poslovite se od cigaret

S. F.
7. 2. 2018, 09.09

V Sloveniji kljub številnim dokazano škodljivim učinkom kadi skoraj četrtina odraslega prebivalstva. Ob 31. januarju, dnevu brez cigarete, se je znova veliko govorilo o tem, kako se znebiti te nevarne, a trdovratne razvade. Slovenska zveza za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo (SZOTK) se je odločila za zelo konkretno in novo akcijo Opusti in zmagaj – vodeno enomesečno skupinsko odvajanje v skupini na Facebooku.

cakalne vrste1

Do zdravnika takoj! Kako vendar?

Lara Jelen
7. 2. 2018, 09.04

Dolge čakalne vrste v našem zdravstvu pogosto zbijejo moralo še tako potrpežljivemu človeku, razen ... če si niste privoščili posebne zavarovalne police, ki zavarovancu omogoči takojšen pregled pri zdravniku, brez čakalnih vrst. A kako je to mogoče, ko pa v javnem zdravstvu zatrjujejo, da hitreje, kot pridemo zdaj na vrsto, tako rekoč ne gre?

cestnik1

Moje ime je Alja, bila sem nedonošenček

Katja Božič
6. 2. 2018, 08.33

Mala dlan, veliko življenje – akcija Zarje in medijev skupine Media 24

facebook

Čutite, kako vam odteka pamet?

Jelka Sežun
5. 2. 2018, 23.00

Facebooku so šteti dnevi. Menda.

mesec_tonin1

Idealisti in romantiki si upamo več

Marija Šelek
2. 2. 2018, 12.35

Poslanca Matej Tonin in Luka Mesec – politika prihodnosti (Opomba uredništva: pogovor izpred dobrega leta, ki ga zaradi aktualnosti znova postavljamo v ospredje.)

papez francisek

Ne hodim k zdravniku, hodim k čarovnici

Stane Mažgon
31. 1. 2018, 09.00

Vsako papeževo apostolsko potovanje v tujino je skrbno načrtovana misija z vnaprej določenim programom in ciljem. Pripravljati ga začnejo že dolgo, preden z njim seznanijo javnost. A to še ne pomeni, da bo šlo vse po načrtih. Povedano drugače, papež Frančišek vedno znova preseneti. Včasih z izjavo, drugič s spontanim dejanjem, tretjič z nepredvideno spremembo programa, ki je niti številni iz protokola ne morejo preprečiti. Papeževe spontanosti, to je zdaj jasno že vsem, ni mogoče obrzdati.