Izjavo doktorja Stankovića je naslednji dan potrdil še novi predsednik sveta UKC Jože Golobič. Nekateri menijo, da ga je voditelj Odmevov Slavko Bobovnik nepripravljenega preprosto »namočil« s to nepričakovano trditvijo in je še sveži predsednik sveta le prikimal. Jože Golobič oziroma Lucija Mak Uhan iz Službe za odnose z javnostmi UKC Ljubljana nam je na našo prošnjo, naj izjavo še enkrat potrdi in pojasni, odgovorila, da naj se obrnemo na UKC in da s tem ne bi obremenjevali predsednika sveta. Kakorkoli, takšne izjave je treba vzeti resno, zato smo poklicali Jelko Mlakar, predsednico Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije, ki je prav tako zaposlena v UKC Ljubljana. »Te izjave me motijo že nekaj let,« nam je povedala. »Tisti, ki primerja Avstrijo in Slovenijo, primerja jabolka in hruške. V Sloveniji imamo zagotovo primanjkljaj diplomiranih medicinskih sester – tako glede na število prebivalcev kot glede na število zdravnikov. In pri nas med medicinske sestre prištevamo tudi srednje medicinske sestre in bolničarje, tako da metodologija z avstrijsko ni primerljiva, ker ni poenotena. To so neprimerljive zgodbe. Medicinskih sester pri nas zagotovo ne more biti preveč. Redno tudi poročamo o njihovem številu v OECD (Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj, op. a.), kvečjemu so preobremenjene in jih je premalo.«
300 preveč. Za potrditev izjave v Odmevih in dodatna pojasnila smo prosili dr. Milenka Stankovića, predsednika Fidesa v UKC Ljubljana: »Imate prav glede moje izjave. Poročilo so pripravili zdravniki in tudi sestre za eno izmed sej sveta zavoda. Vse te podatke lahko prosto preverite na internetu. V poročilu oziroma primerjavi dunajske in naše bolnišnice se mi ne zdi pomembno, da je več sester, ampak z našega gledišča za primerljivo število bolnikov absolutno premalo zdravnikov.«
Vseeno nas je zanimalo, kaj bosta o teh podatkih povedali še Monika Ažman, predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije ter Zveze strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije, in Nevenka Brolih, glavna medicinska sestra v UKC Ljubljana.
300 premalo. Nevenka Brolih nam je takoj razjasnila dilemo: »Če gledamo gole številke, je pri nas res prikazanih 315 medicinskih sester več. A bolnišnica na Dunaju (AKH) šteje samo medicinske sestre, pri nas pa se poleg njih v to število štejejo tudi bolničarji, ortopedski tehnologi, mavčarji, babice, reševalci ... Vsi ti so iz števila dunajske bolnišnice izvzeti. Na spletni strani zaposlitve AKH so medicinske sestre in zdravstveni asistenti ločeni. Na podlagi tega lahko celo rečem, da imamo mi manj medicinskih sester kot oni. Prav tako je različno slovensko in avstrijsko izobraževanje: oni imajo več različnih profilov medicinskih sester. Medicinske sestre v Avstriji delajo izključno z bolnikom. Vse podporne dejavnosti – naročanje zdravil, perila – izvajajo in dostavijo zdravstveni asistenti na oddelek. Pri nas pa medicinske sestre hodijo v spremstvo kritičnih bolnikov in počnejo še mnoga druga dela. Izračun nam kaže, da na hospitalnih oddelkih Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana potrebujemo še 300 medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov.«
Najzahtevnejši bolniki. Bolnišnico na Dunaju so obiskali tudi sami, a le za en dan: »Pravo sliko si lahko ustvariš, ko si tam najmanj en teden ali vsaj štirinajst dni. Ogledali smo si oddelke in pripravili poročilo, primerjali organizacijo dela, a je zgolj v enem dnevu zelo težko potegniti sklepe. Naši zdravniki sicer zelo veliko hodijo v tujino in vidijo razlike. V Avstriji so določena dela in naloge začele medicinske sestre prevzemati šele zdaj, mi pa že davno, na primer intravenozno terapijo. Oni imajo specializacije, mi pa ne.«
Celoten članek si lahko preberete v 10. številki letošnje revije Zarja. (6. 3. 2018)