V Sloveniji, pravi Helena Koprivnikar z Nacionalnega inštituta za javno zdravje, so posledice kajenja »obsežne. Zaradi bolezni, povzročenih s kajenjem, umre vsako leto 3600 prebivalcev, vsak mesec 300, vsak dan 10. Številne smrti so prezgodnje, umirajo namreč ljudje v aktivni dobi – med 30. in 44. letom starosti vsako sedmo smrt pripisujemo kajenju, med 45. in 59. letom pa celo vsako tretjo.«
Odvajanje ni mačji kašelj. Kampanja Opusti in zmagaj je namenjena vsem kadilcem, aktivnim uporabnikom Facebooka, ki bi radi opustili to navado, pa sami tega preprosto ne zmorejo. »Odvisnost od nikotina je primerljiva z odvisnostjo od trdih drog oziroma nikotin JE trda droga in odvajanje vsekakor ni mačji kašelj. Potrebno je veliko volje in odločnosti, saj le redkim zares uspe,« pravi Miha Lovše iz SZOTK. »Brez lastne volje udeležencev tudi programi odvajanja ne morejo biti uspešni, sploh pa se kadilci težko odvadijo kajenja. To uspe le trem odstotkom!« Zato so svoj projekt odvajanja od kajenja, za katerega so dobili idejo pri podobni akciji v Švici, zastavili nekoliko drugače, »z ustvarjanjem skupnosti, v kateri se, z določeno intimnostjo in diskretnostjo, udeleženci medsebojno spodbujajo, si pomagajo, pri tem pa smo jim kot administratorji v oporo mi,« pravi Lovše. »Strokovnjaki bodo po potrebi na razpolago za skupinsko in tudi osebno 'on line posvetovanje ', za svetovanje pa bomo vzpostavili tudi (občasno) brezplačno telefonsko linijo Centra za krepitev zdravja. Osnovna ideja je, da se informacije izmenjujejo znotraj zaprte skupine na Facebooku, saj bodo vprašanja oziroma odgovori strokovnjakov koristni tudi za marsikoga drugega iz skupine. Želimo torej, da ne ostanejo zgolj na individualni ravni.«
Spremeniti je treba življenjski slog. Nekateri udeleženci, pričakujejo, da se jih bo vključilo od 150 do 200, bodo med odvajanjem gotovo doživeli abstinenčno krizo. »Odtegnitveni sindromi bodo med odvajanjem za udeležence zagotovo težka preizkušnja, zato jih bomo skozi ta proces strokovno vodili, hkrati pa skušali predlagati različne načine, kako krizo prebroditi. Morebiti uspemo pri udeležencih doseči tudi kakšne pozitivne spremembe pri navadah oziroma življenjskem slogu. Spodbujamo šport oziroma telesno dejavnost, zdravo prehrano, druženje, recimo srečanje članov skupine že med tečajem ali po uspešnem zaključku, ter druge individualne ali skupinske dejavnosti, kot je na primer vadba joge,« pravi Miha Lovše in dodaja, da bodo aktivnosti v skupini na Facebooku podkrepljene s strokovnim vodenjem in nasveti zdravstvenih delavcev, udeleženci bodo imeli na voljo tudi precej strokovnega gradiva in priročnikov.
Več v Zarji št. 6., 6. 2. 2018.