Zgodbe
Glina zdravi tudi borelijo
Z glino so se ljudje zdravili od pamtiveka, toda ko so se uveljavila sodobna kemična zdravila, ki delujejo hitreje, a kratkotrajneje (in imajo tudi veliko neželenih učinkov), smo kar pozabili nanjo. Za povrh seveda ni vsaka glina učinkovita, zdravilne so le redke. Na glino nas je znova spomnil pokojni pater Simon Ašič, zadnje čase pa kar precej ljudi, ki jim uradna medicina ni dovolj pomagala.
Najhujše sem preživel na ladji
Število obolelih z novim virusom gripe se je v Sloveniji do danes ustavilo pri 102. Okuženih pa je lahko še več. Zgodba dijaka, ki je prebolel novo gripo - brez tamifluja.
Tvoj ati je hudič!
Zgodba o deklici, ki jo je sodišče najprej dodelilo očetu, čeprav je želela živeti pri materi, nato pa so jo prisilno odvedli na psihiatrijo, se je končala skoraj brez pozornosti medijev, čeprav je vse prejšnje leto polnila časopisne stolpce. V drugo je sodišče prisluhnilo izključno željam deklice in jo dodelilo materi. Oče tako s hčerko nima več nobenih stikov, saj si jih ona ne želi, čeprav mu ni mogoče prav ničesar očitati. Ali se je zadeva res razpletla najbolje, bo pokazal čas. Strokovnjaki se bojijo, da bomo za deklico še slišali.
Bomo ukinjali bolnišnice?
Novi predlog zakona o zdravstveni dejavnosti je reformo bolnišnic potegnil iz naftalina in s tem spet razburil del stroke, ki javnost straši z napovedmi o zapiranju bolnišnic. Zanimivo je, da imajo nekateri take pomisleke že v času, ko minister Miklavčič govori izključno na ravni ideje in ni predstavil še nobene analize stanja, projekcije potreb ali načrta za posamezne bolnišnice.
Morje je vse bolj kislo
Svet se segreva, kot vemo, in posledica je, da tudi morje postaja vse bolj kislo. Glavni vzrok za to je več ogljikovega dioksida v ozračju, ki ga oceani srkajo vase.
Kdo nam krade morje?
Zakaj si tretjina Slovencev dopusta ne more več privoščiti? Koliko povprečno družino stane izlet na morje, koliko enotedenske počitnice? Preverili smo.
Emira ne bo zdravnica
Živeli so v domovini, ki je od Slovenije oddaljena več sto kilometrov. Živeli so povprečno. Oče je bil taksist, mamica je skrbela za hišo in otroke. Šest otrok, eden od njih rojen z motnjami v razvoju.
Upor upokojencev
Zveza društev upokojencev je pred dnevi presenetila javnost s pozivom svojim članom, naj začnejo zbirati podpise za pooblastila, s katerimi bi zahtevali sklic izredne skupščine zdravstvene zavarovalnice Vzajemna. Na skupščini želijo zamenjati nadzorni odbor in tako preprečiti, da bi zavarovalnica zaplula v bolj komercialne vode.
Kurešček, kraj milosti
Pri Kraljici miru na Kureščku se je tridnevnega seminarja Rast v duhu, ki ga je vodil pater James Manjackal, udeležilo več tisoč ljudi.
Z likalnikom nad sina
V zadnjih dneh se spet veliko govori o trpinčenju in zanemarjanju otrok pri nas. Tožilstvo je pred dnevi vložilo ovadbo zoper mamo, ki naj bi pred štirimi meseci svoja otroka zadušila z blazino. Na nekem parkirišču so sosedi našli jokajočo petletno deklico - ob treh zjutraj! Mimoidoči so rešili nekaj mesecev staro dojenčico, ki sta jo starša v pasji vročini pustila v avtu. S posledicami grobosti se praviloma najprej ukvarjajo zdravniki; kako prepoznajo, ali gre za nesrečo ali trpinčenje otrok, in kaj (če sploh kaj) storijo, kadar je otrok žrtev odraslih?
Katjuška hoče živeti
Pred dobrimi desetimi leti sem imela novinarsko srečo, da sem se lahko peljala čez območje, kjer se je 26. aprila 1986 zgodila najbolj strašljiva jedrska nesreča doslej. Na obeh straneh ceste, ki je prečila šestdesetkilometrsko z visoko žičnato ograjo obdano »cono smrti«, sta se bleščali široki progi nekakšnega mahu - na eni rdeč, na drugi zlat.
Protikrizno podjetništvo
Socialno podjetništvo je v obdobju krize postalo nekakšen sinonim za boljše življenje, večjo pravičnost na delovnem mestu in dolgoročno lepši jutri.
Zakaj so ji vzeli denar?
Priljubljena oddaja As ti tud not padu?!, ki jo vodita Jurij Zrnec in Lado Bizovičar, se je čez poletje poslovila od gledalcev, še vedno pa ni nihče pojasnil, zakaj sta Jurij in Lado transeksualki Salome po oddaji, v kateri je nastopila, vzela denar, ki sta ji ga bila pred kamerami podarila za operacijo.
Leto dni po tragediji na Blanci
Tam, kjer je lani v Savi nesrečno utonilo trinajst ljudi, stoji spominsko obeležje, ljudje prižigajo sveče. Toda reka, ki mirno teče mimo, se pretvarja, da ji ni mar.
V kratkem brez dolgov!
Po sledeh zgodbe o sestrah Pann iz Celja, ki so po smrti staršev ostale ne samo čustveno strte, ampak so podedovale nepredstavljivo visoke dolgove.
Kam gre hrana, ko umre?
Ferdinand Dimadura je posnel kratek filmček Chicken à la carte. Ni zabaven. Vas bo pa presenetil. Pravzaprav šokiral.
Strah pred zdravnikom
Večja umrljivost in nižja življenjska doba moških nista posledica tega, da bi bili moški manj odporni. Moški umirajo prej, ker odlašajo z obiskom pri zdravniku in zamolčijo simptome bolezni, ki bi jih zlahka pravočasno pozdravili!
S policijo nad »norce«
V Sloveniji sprejmejo na leto v bolnišnico približno 500 ljudi, ki tja ne pridejo po svoji volji, ampak pod prisilo. Kako ob tem postopa policija?
(R)evolucija ljubezni
Zamaskiranim nasilnežem je s četrtkovim napadom na lokal Open uspelo doseči predvsem, da se je letošnje Parade ponosa v soboto udeležilo veliko več ljudi kot kadarkoli doslej. Okoli 500 gejev, lezbijk in njihovih prijateljev je med vsakoletnim pohodom strpnosti vsej Sloveniji pokazalo, da jih ni strah, da se ne nameravajo skrivati - pa tudi, da bo na področju ureditve njihovih pravic država morala narediti še marsikaj, da bodo končno postali enakopravni.
Strele sejejo trepet
Strele v zadnjem času po svetu dvigajo vse več prahu. Koliko bi morale skrbeti nas?
Za pasijon imamo, za vrtce ne
V škofjeloških vrtcih je prostora zmanjkalo kar za 167 otrok, med njimi so zavrnili vlogo vsem otrokom letnik 2008.
Zakaj umirajo mladi in zdravi
Novemu virusu podleže nenavadno veliko mladih in zdravih ljudi, ki bi po vseh pravilih morali preživeti. Razlog? Najverjetneje citokinska nevihta.
Mami, saj bova živeli na cesti!
Tistega popoldneva je Sonja na poti domov razmišljala, kaj bo svojemu Franciju in hčerkici Maji skuhala za kosilo. S staro katrco je že zavijala na dvorišče hiše, kjer je z družinico živela v majhni najeti garsonjeri, ko je počilo. Hudo počilo.
Otroci iz Gaze
Enaindvajset otrok, večinoma žrtev januarskih spopadov, je v povezavi s humanitarno akcijo, za katero je dal pobudo predsednik dr. Danilo Türk, v začetku junija prišlo na rehabilitacijo v Slovenijo.
Pri sestri Miriam v Albaniji
Naj vas spomnimo: med letošnjimi kandidatkami za Slovenko leta je bila tudi dr. Miriam Praprotnik, 84-letna sestra usmiljenka, ki deluje v albanskem Draču. Obljubili smo ji, da jo bomo obiskali, saj se zaradi težav s srcem ni mogla udeležiti prireditve, ko smo razglasili zmagovalko.