Zgodbe
POLKAFEST: Vstopnice na voljo v trgovinah TUŠ!
V Celju, v starem mestnem jedru, bomo v nedeljo, 13. maja 2018 podirali svetovni rekord v plesanju polke na največji zabavi Polkafest.
Živega srebra bo manj. Malo manj.
Pravice v zobozdravstvu naj bi se v kratkem povečale. A nikar se ne veselite, da vam bodo zobozdravniki naredili nove zobe z boljšimi materiali, pa vas bo to komaj kaj stalo. V resnici boste za boljši material še naprej doplačevali, saj so spremembe vezane bolj na standarde in napredovanje medicinske stroke. Amalgamskih zalivk pa bo res manj.
Vsakdo lahko reši otroka!
Piali Ashar Alo – tako se imenuje izobraževalni center v vasi Piali blizu Kolkate v Indiji, kar v prevodu pomeni Luč upanja. Pred desetimi leti sta ga ustanovila Mojca in Anup Gayen, slovensko-indijski par. Danes uspešno deluje tudi po zaslugi številnih botrov. S prispevki pomagajo otrokom, ki drugače ne bi imeli možnosti za šolanje in boljšo prihodnost.
Titovi avtomobili so še vedno magnet za obiskovalce
Kdaj ste bili nazadnje v Tehniškem muzeju v Bistri blizu Vrhnike? Čeprav delamo drugim tamkajšnjim zbirkam krivico, ostaja njihov največji magnet vozni park Josipa Broza Tita. Po razpadu države so predvsem v hrvaških in srbskih medijih pritiskali na Slovenijo, da mora avtomobile vrniti v Beograd. Nato je zavladalo zatišje, zdaj pa so se pozivi k vrnitvi Titovega voznega parka zopet okrepili. Čeprav ima Srbija v lasti precej avtomobilov, ki jih je uporabljal vrh nekdanje države, jih javnost ne more videti. Ta se je morala pred leti celo zelo odločno upreti, da jih niso prodali. Zdaj bi z njimi verjetno ravnala modreje. Bi se zgledovala po Bistri, kamor letno prihaja od 40 do 45 tisoč obiskovalcev?
Kako varni so slovenski nakupovalni centri?
Obiskovalci sibirskega nakupovalnega centra si gotovo niti v najhujši nočni mori niso predstavljali tistega, kar jih je čakalo. Najverjetneje so bili tam že neštetokrat, a nedavna nedelja je bila usodna. Grozljiv požar, ki je zaradi neznanega vzroka izbruhnil v četrtem nadstropju s kinodvoranami in zabaviščnim centrom za otroke, je vzel življenje 64 ljudi, med njimi 41 otrok. Odpovedali so vsi varnostni ukrepi. Alarm ni bil niti vključen, po zvočnikih ni nihče opozarjal na ognjene zublje. Ko je nič hudega sluteče obiskovalce obdal gost dim, je bilo za mnoge že prepozno. Niti oznak za izhode, ki bili blokirani, ni bilo. Ob tem pretresljivem dogodku se seveda samo po sebi postavlja vprašanje, kaj bi bilo, če bi se kaj takega zgodilo pri nas. Bi znali reagirati bolje ? Kako požarno varni so slovenski nakupovalni centri? Vprašali smo strokovnjake.
Italija žaluje za večnim mladeničem
Prejšnji ponedeljek so bili številni Italijani pretreseni in kar niso mogli verjeti novici, ki so jo zjutraj izvedeli iz medijev. Ponoči je nenadoma umrl televizijski voditelj Fabrizio Frizzi, star 60 let. Kar štiri desetletja je vstopal v domove televizijskih gledalcev, vedno vesel in nasmejan. Bil je vsestranski: odličen retorik, znal je peti in igrati na klavir, imitirati in nastopati v vseh vrstah vlog. Pri tem je bil ves čas prijazen in spoštljiv, dobre volje, neposreden in eleganten ter zato nadvse priljubljen. Nič čudnega torej, da se je Italija ob njegovi smrti zavila v žalovanje, kakršnega še ni doživela.
Jedli smo kobilice na regratovi posteljici
Nikar z gnusom ne obračajte glave, kajti če ne vi, jih bodo zagotovo jedli vaši otroci. In če ne zaradi dobrega okusa, jih bodo uživali že zaradi nevzdržnosti današnjega agroživilskega modela pridelovanja hrane ob omejenih naravnih virih. Gojenje žuželk je dobra priložnost, pravita naša sogovornika iz Zagreba, Daniel Pikl in Ivan Zadravec, ki ustanavljata prvo hrvaško farmo žuželk za prehrano. Skupaj z njima sva si s fotografinjo v družbi kuharskega šefa Janeza Bratovža privoščili jed z žuželkami in grizljali posušene ličinke.
Moja starša bi se me lahko že odrekla, a se me nista
Tereza Vuk, sočna, drzna in posebna kolumnistka in pisateljica
S Polkafest turnejo se ogrevamo za POLKAFEST
Na prvi Polkafest turneji, ki se je odvijala v Celju, smo začeli s pripravami na Polkafest.
Grozljivo ozadje baterijske reje
Čas je ravno pravšnji, da opozorimo na baterijsko rejo jajc, zaradi katere so kokoši izpostavljene srhljivim življenjskim razmeram, kakršnih ne bi smelo biti deležno nobeno živo bitje. Tik pred veliko nočjo je Društvo za zaščito živali v sodelovanju z Danes je nov dan, Inštitutom za druga vprašanja, začelo kampanjo Imaš jajca? Reci NE baterijski reji! Z njo želijo ozavestiti potrošnike in spodbuditi trgovce, da enkrat za vselej tovrstna jajca umaknejo iz svoje ponudbe.
Korporacije si brusijo kremplje
Za nas je pitna voda iz pipe samoumevna in nekaj, česar nam nihče ne more vzeti. A finančnim trgom danes nič ni sveto. Zato bi se moral vsakdo zavedati, da pitna voda, ki je je čedalje manj, nima alternative. Omogoča preživetje, a hkrati želijo korporacije iz nje narediti tržno blago, kot sta nafta in plin. Nedavni posvet finančnikov v Davosu je razkril trpko resnico o začetku vojne kapitala proti – človeku.
Film, ki bi ga morali predvajati v vsaki slovenski šoli
Kaj se lahko naučimo od varuhov semen iz filma Seme: zamolčana zgodba, ki ga v tem mesecu po Sloveniji prikazujejo iniciative za ohranitev raznolikosti semen?
Zakaj to počneš, zverina?
Družinski nasilneži niso niti norci niti zadrogiranci ali pijanci, ki ne vedo, kaj počnejo. Grobi so, ker so takšne njihove vrednote. Če ste gnide, ki se izživljajo nad ženskami in otroki, skušali kdaj opravičevati, češ da so takšni, ker so imeli nesrečno otroštvo, jih po tistem, ko boste prebrali knjigo ameriškega terapevta Lundyja Bancrofta z naslovom Zakaj to počne, ne boste več. Založba UMCO, ki je 500 strani zajetno delo z velikimi stroški izdala, ni našla posluha na ministrstvu za delo in družino, da bi priročnik sofinancirali. Po mnenju mnogih iz stroke gre za najpopolnejšo študijo nasilnežev nad ženskami z mnogimi nazornimi zgodbami, ki ne puščajo dvomov. Mislim, da bi jo morali podarjati dekletom za 16. rojstni dan, potem pa še vsem drugim ženskam tja do visoke starosti, tudi vdovam, da bi vsaj razumele, kaj se jim je dogajalo. Pretiravam? Po ocenah je v Sloveniji okrog 100.000 nasilnežev, lani se jih je 600 moralo po ukazu sodišča zdraviti v programu za nasilneže.
Špeckahla v vašem računalniku
Vaši podatki s Facebooka v nepravih rokah
POLKAFEST: Celodnevna zabava za vse generacije!
V nedeljo, 13. maja 2018, vas čaka nepozabna zabava v znamenju polke za vse generacije, obenem pa bomo na Polkafestu podirali tudi rekord za vpis v Guinnessovo knjigo rekordov. Na dveh odrih bodo med drugim nastopili tudi Modrijani, Ansambel Stil, Ansambel Spev, Veseli svatje, Ansambel Roka Žlindre, Čuki, Malibu in številni drugi.
POLKAFEST: Podiramo Guinnessov rekord v plesanju polke
V Celju bomo v nedeljo, 13. maja 2018 podirali svetovni rekord v plesanju polke na največji zabavi Polkafest.
Življenje, podobno čudežu
Življenje vedno najde poti in priložnosti, ki so podobne čudežu. Na začetku nosečnosti je mlado žensko zadela možganska kap. Zdravnikom je postalo jasno, da je boj za njeno življenje izgubljen. Obenem so že skoraj izgubili upanje tudi za oba otroka v njenem telesu, a usoda je hotela drugače …
Bo začelo vse drseti?
Prejšnji teden nas je oblivala kurja polt ob pogledu na fotografije podrtih hiš v Kostajnici na Hrvaškem. Zaradi razmočene zemlje je plaz v hipu podrl kar osem hiš in samo predstavljamo si lahko gorje njihovih lastnikov. Ob pretresljivem dogodku smo se začeli spraševati, ali se zaradi spremenjenega podnebja, ki nam pošilja vedno več padavin v kratkem obdobju, lahko zgodi, da bodo začela drseti tudi območja, ki prej sploh niso bila ogrožena. Pogovarjali smo se s strokovnjaki.
Pogumno čez ovire!
Tilen Berdnik je bil do prvega januarja 2014 mlad fant, ki je kot njegovi vrstniki hodil v šolo, oboževal vse, kar je dišalo po bencinu, rad priskočil na pomoč in se zabaval. S prijatelji so novo leto pričakali na pohodu na grad Lindek, dobro so se imeli in kovali načrte za leto, ki se je ravno začelo. Dvajset minut čez polnoč je poklical svojo mamo in ji voščil novo leto, pri čemer je stal na grajskem obzidju. Nenadoma se je kamenje odkrušilo in omahnil je več metrov globoko. Ko se je zbudil po operaciji, so ga soočili z resnico, da ne bo nikoli več hodil. Danes pogumni 21-letnik se je z mladostno zagnanostjo lotil uresničevanja svojih ciljev – zdaj kljub temu da je na invalidskem vozičku, kot voznik avtovleke pomaga ljudem, ki jim jo je zagodel jekleni konjiček.
Skrajni čas je, da ukrepamo!
Vreme je v zadnjem obdobju po svetu spet podrlo kar nekaj rekordov. Medtem ko smo februarja pri nas zmrzovali, so na Arktiki temperature poskočile kar za 30 stopinj od povprečja, izmerili pa so tudi najmanj ledu doslej. Avstralija se je med našo zimo kopala v peklenski vročini, cunami podnebnih sprememb pa je pljusknil tudi k nam. Hude pomladne pozebe, suša in vročinski valovi, orkanska neurja in poplave, da žledoloma niti ne omenjamo. O skrb vzbujajočih posledicah podnebnih sprememb in o tem, kaj lahko storimo (pravzaprav kaj bi morali nemudoma storiti!), smo povprašali klimatologinjo, prof. dr. Lučko Kajfež Bogataj, profesorico in vodjo Centra za agrometeorologijo na Biotehniški fakulteti v Ljubljani.
Cityparkov modni spektakel navdušil obiskovalce
Največje nakupovalno središče je pripravilo neverjetni pomladni vikend užitkov!
Otroci morajo vedeti, da življenje ni pravljica
Iben Dissing Sandahl, danska psihoterapevtka, ki je dolga leta delala v njihovem šolskem sistemu in kot družinska terapevtka, ter Jessica Joelle Alexander, ameriška mama, poročena z Dancem, sta trinajst let proučevali danski način vzgoje otrok in napisali knjigo Vzgoja po dansko. Zakaj? Zato ker veljajo Danci že več kot štirideset let za najsrečnejše ljudi na svetu. Kako jim to uspeva? Njihova filozofija in način vzgoje veljata za pomembno zapuščino, ki se prenaša iz roda v rod. V čem se njihova vzgoja razlikuje od sodobne slovenske (in nekdanje dobre stare balkanske) vzgoje otrok?
Kako je danes biti moški?
Svet se spreminja s svetlobno hitrostjo. Tako za ženske kot za moške. Morda ženske o tem več pišemo, pojasnjujemo, včasih tudi vreščimo. Da nas slišijo. Ali nas poskušajo razumeti. Moški pa nas vse bolj zaskrbljeno gledajo in se sprašujejo, kam gre ta svet in kakšna je zdaj njihova vloga v njem. Nekaj znanih Slovencev smo vprašali, kako se je spremenil zanje, kakšni so njihovi strahovi, skrbi, kaj je zanje danes težko. Vprašali smo tiste, za katere smo menili, da jih ne bo strah in sram povedati, kako v resnici čutijo.
Bolezni so zapisane v krvi
Rek, da kri ni voda, drži le v osmih odstotkih, preostalih 92 odstotkov te življenjsko pomembne tekočine je prav to. A tistih osem odstotkov je nabito polnih informacij o vsem, kar se z nami dogaja. Povejo nam, kaj smo podedovali, kako živimo, kaj jemo in kakšne spremembe se dogajajo v našem telesu. Pokažejo vnetja, neravnovesja, alergije, pomanjkanje in presežke. Eksplozija tehnološkega napredka in z njim medicinskega znanja hitro daljša spisek bolezni, ki jih lahko razberemo iz krvi, in sveti gral raziskav v hematologiji – odkrivanje bolezni, še preden se razvijejo – se ne zdi več nedosegljiv.
Pred vrati raja?
Če vas je želja po kupovanju ljubezni na dan žena zvečer zanesla v londonski Soho, ste morali biti kruto razočarani: prav tisti dan so spolni delavci organizirali enodnevni štrajk in nočni pohod za dekriminalizacijo prostitucije. In zraven povabili še druge. Ni treba, da ste spolni delavec, in ni treba, da ste ženska, so napisali na svoji spletni strani (www.sexworkeurope.com), samo rdeče se oblecite. In prinesite kakšen prazen pisker. Letošnji dan žena ni bil dober dan za kupovanje seksa.