Nasveti

Tudi z metastazami je rak lahko kronična bolezen

T. N. S.
26. 9. 2024, 04.00
Deli članek:

Rak dojk je diagnoza, ki do obisti pretrese vsako žensko. A čeprav zagotovo ni lahko, ko človeka doleti, nikar obupovati. Tudi ko gre za razsejano obliko, ko so metastaze tudi drugod v telesu, je to postala kronična bolezen, proti kateri se lahko borimo z arzenalom najrazličnejših orožij, življenje pa podaljšamo za dodatna leta.

revija Jana
Razsejani rak dojk

Ženske zaradi raka dojk umiramo vedno manj. Res veliko primerov zahvaljujoč presejalnim programom ujamejo dovolj zgodaj, da bolezen zazdravijo. Pri vseh pa to žal ne uspe. Približno četrtina bolnic se sreča z razsejanim rakom dojk, pri katerem so se rakave celice iz mlečnih žlez naselile drugod po telesu, kjer nenadzorovano rastejo. Rak se lahko razširi v bezgavke ali pa ga kri prenese v druge organe. Lahko napade tudi tkiva okoli dojk, na primer kožo ali steno prsnega koša. Različne vrste raka dojk rastejo in se širijo različno hitro. Nekatere se iz dojk razširijo v nekaj letih, druge pa rastejo in se širijo hitreje. Raka dojk delimo na pet stadijev. Določijo jih na podlagi velikosti tumorja, števila vpletenih bezgavk in razširjenosti raka. Stadij IV imenujemo razsejani ali metastatski rak dojk. V tem stadiju se je rak razširil na druge dele telesa, najpogosteje jetra, pljuča in kosti. Čeprav te celice rastejo drugje, gre še vedno za celice dojk, zato bolnice vedno zdravi onkolog, specializiran za to področje.

Kakšni so simptomi? 

Nekateri ljudje z metastatskim rakom – nekaj je med bolniki tudi moških – nimajo simptomov. Bolezen razkrijejo preiskave, na katere jih napotijo iz drugih razlogov. Ko se simptomi pojavijo, sta tip in pogostost odvisna od velikosti ter mesta metastaze. Rak dojk najpogosteje zaseva v kosti (v 70 odstotkih), pljuča, jetra in osrednji živčni sistem (v 10–16 odstotkih). Skupni simptom pri vseh je utrujenost, sicer pa različna mesta zasevka izzovejo različne simptome. Če gre za kosti, so to bolečine v kosteh, zlomi, utesnitev hrbtenjače ter znaki hiperkalcemije – utrujenost, slabost, bruhanje, zaprtost in splošno slabo počutje. Pri zasevkih na pljučih so pogosti kašelj, kratka sapa in zadihanost. Na jetrih se rak kaže s slabostjo, hujšanjem, zlatenico in izgubo apetita, na možganih in hrbtenjači pa z glavobolom, slabostjo, bruhanjem, motnjami ravnotežja, govora, spomina in čutnih zaznav ter z zmedenostjo, krči in ohromelostjo.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 39, 24. september 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!