»Ko sem pri petih letih cele dneve poplesavala ob glasbi, so starši sicer pomislili, da se v mojih gibih morda kaže talent za ples, vendar o vpisu v plesno šolo niso razmišljali. Naneslo pa je tako, da je oče, tiskar, pripravljal plakate za plesno šolo Kazina in se seznanil s programom za otroke. Pa me je vpisal. Prvih plesnih korakov se ne spomnim natančno, vem le, da sem izjemno rada hodila na vaje enkrat na teden. Pomembno vlogo je odigral tudi pristen odnos z mojo prvo trenerko, Barbaro Nagode Ambrož.«
Prvi treningi so bili plesne igrice brez soplesalcev. Potem pa se je začelo zares, v dvoje. »V šoli sva si bila zelo všeč z drobnim fantičem, pa sem ga kar brez zadrege vprašala, ali bi plesal z mano. Sledilo je srečanje mojih in njegovih staršev. Vsi so bili pripravljeni na sodelovanje in pri dvanajstih letih sva z Mladenom Cvetičaninom postala državna prvaka.«
Ko je svojega mladostnega soplesalca prerasla, so ji trenerji poiskali novega. »To je bil Matej Krajcer iz Velenja. V tistem obdobju bi se težko s kom drugim bolje ujela kakor z njim. Bila sva garača brez primere, najini starši pa tudi. Neutrudno so naju vozili sem ter tja, da sva lahko po pouku trenirala, midva pa sva se potrudila, da so bili treningi kar najbolj učinkoviti. Bila sva stara petnajst let, ko sva leta 1992 priplesala v finale svetovnega prvenstva v latinskoameriških plesih v Ljubljani in zasedla tretje mesto.«
Priprave na velike dosežke
Za velika tekmovanja je poleg rednega kondicijskega treninga zelo pomembna tudi psihološka priprava. Janja omeni Krešimirja Petroviča, ki ju je res dobro pripravil na najtežje preizkušnje. Tudi z njegovo pomočjo sta leta 1993 postala svetovna prvaka v latinskoameriških plesih. »Morda sva zmagala tudi zato, ker sva bila zanimiva, saj izhajava iz drugačnega plesnega okolja in tradicije. Vsak narod v ples vnese svojo kulturno noto in energijo.« Tako Janja razmišlja o tem velikem dosežku. Naslednja res težka preizkušnja je bila v znamenitem angleškem plesnem mestu Blackpool, kjer je bil leta 1920 sploh prvi plesni turnir. »Tekmovati z Angleži na njihovem terenu je bil izziv vseh izzivov. In vendar sva zmagala v kategoriji do 21 let v vseh petih plesih, to so čačača, rumba, samba, jive in passo doble.«
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 34, 20. avgust 2024.