Nepogrešljivi prostovoljci nudijo druženje in pomagajo
Približno 11.000 starejših v Spodnjem Podravju potrebuje pomoč prostovoljcev. Ti so izjemno pomembni, saj nudijo druženje, nasvete, velikokrat pa prepoznajo tudi stisko osamljenih starejših in morebitno nasilje, ki se dogaja nad njimi. Tisto, kar bi moralo strezniti državne inštitucije, je podatek, da nemalokrat prav prostovoljci starejšim in onemoglim, ki jih obiskujejo, menjujejo celo plenice. A jih je bilo leta 2017 manj kot leto poprej.

Vlada Republike Slovenije se je seznanila s skupnim poročilom o prostovoljstvu v državi za leto 2017. Iz njega izhaja, da je največ prostovoljskih ur opravljenih na področju socialne dejavnosti, kar predstavlja 66,68 % vseh prostovoljskih ur v letu 2017. Če bi bile te ure plačane, bi prostovoljsko delo zneslo skoraj 95 milijonov evrov, kar nedvomno kaže na velik prispevek tega dela k družbeni blaginji v Sloveniji.
V organizacijah s prostovoljskim programom je lani sicer bilo nekoliko manjše skupno število prostovoljcev kot leto poprej, a je število prostovoljskih ur naraslo.
„V času priprave skupnega poročila za leto 2017 je bila sprejeta strategija, ki ima za enega izmed glavnih ciljev spodbujati kakovostno prostovoljstvo. V marcu 2018 pa je bil sprejet tudi zakon o nevladnih organizacijah (ZNOrg), ki ustanavlja proračunski sklad za razvoj tovrstnih organizacij. Sklad za razvoj nevladnih organizacij, katerega glavni viri so sredstva dohodnine, ki jih davčni zavezanci niso namenili za financiranje splošno koristnih namenov, političnih strank ali reprezentativnih sindikatov, predstavlja temelj za financiranje ukrepov, ki jih našteva sprejeta strategija,“ je navedeno v poročilu.
V Podravju največ prostovoljcev
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se