Načrtovanje poklicne poti oseb z motnjo v duševnem zdravju


Razvojno izobraževalni center Novo mesto (RIC) kot partner sodeluje v dvoletnem mednarodnem projektu TIME@Net (Transnacionalna mreža za spodbujanje inovativnih modelov izobraževanja, učenja in vključenosti v delo), ki ga vodi Italijanska organizacija Astir consorzio di cooperative sociali, v njem pa sodeluje partnerji osmih evropskih držav, poleg Slovenije in Italije še iz Romunije, Bolgarije, Danske, Španije, Portugalske in Francije. Ta teden, od 4. do 8. aprila, v RIC-u gostijo tuje strokovnjake, ki se udeležujejo 30-urnega pilotnega usposabljanja osebja, ki se neposredno srečuje z ljudmi z motnjami v duševnem razvoju.
Kot je pojasnila koordinatorka projekta na RIC-u Tina Strnad na današnji novinarski konferenci, je glavni namen projekta spodbujanje socialne in delovne vključenosti, aktivnega državljanstva in vključevanja v vseživljenjsko učenje mladih z motnjami v duševnem. Namen usposabljanja pa je opremiti strokovnjake s kompetencami, potrebnimi za učinkovito in uspešno vključevanje mladih z motnjami v duševnem razvoju v usposabljanje in zaposlitev s poudarkom na povezovanju s podjetji in drugimi pomembnimi organizacijami že od začetka procesa vključevanja.
V projektu so do zdaj izdelali raziskavo stanja na nacionalni in evropski ravni s področja vključevanja mladih z motnjami v duševnem razvoju, izdelali smernice za izvedbo projekta, model za izvajanje učinkovitega usposabljanja strokovnjakov in priročnik za strokovnjake. Po končanem usposabljanju v Novem mestu bodo udeležencu prenesli pridobljeno znanje v svojo državo z izdelavo individualnih načrtov vključevanja oseb z motnjami v duševnem razvoju v tesnem sodelovanju izobraževalnih organizacij s trgom dela.
»Pomen usposabljanja je v tem, da načrtujemo poklicno kariero oseb z motnjo v duševnem razvoju – od usposabljanja, priprave te osebe na zaposlitev do vzpostavljanja celotnega njegovega eko-socialnega okolja, procesa izobraževanja in nenazadnje konkretnega delovnega mesta. Naša naloga, ki jo vidim v tem projektu je, da poiščemo v lokalnem okolju delodajalca, ki ima možnost zaposliti to osebo. Temu delodajalcu tudi pokažemo možnost, kje bi lahko osebo z motnjo v duševnem razvoju zaposlil, potem pa to osebo pripravimo na to delavno mesto,« je povzel Peter Svetina, eden od izvajalcev pilotnega usposabljanja, iz Gunta, zavoda za socialno podjetništvo na podeželju.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Vodja projekta TIME net Tina Strnad