Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Izjava ministrice in ministra
Čas branja 2 min.

Z junijem dvig trošarin na alkohol: Kaj to pomeni za potrošnike?


D.K.
28. 5. 2025, 13.54
Posodobljeno
15:04
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Minister za finance Klemen Boštjančič in ministrica za zdravje Valentine Prevolnik Rupel sta spregovorila o novi uredbi o določitvi zneska trošarine za alkohol in alkoholne pijače, ki bo v veljavo stopila s 1. junijem.

Valentina Prevolnik Rupel Klemen Boštjančič
Sašo Švigelj
Klemen Boštjančič in Valentina Prevolnik Rupel

Vlada je novo uredbo o določitvi zneska trošarine za alkohol in alkoholne pijače sprejela v začetku maja, pri čemer je zvišanje trošarin na pivo, pa tudi za vmesne pijače in etilni alkohol, pojasnila predvsem s podporo doseganju ciljev na področju javnega zdravja. Trošarine se bodo za sedem odstotkov zvišale 1. junija.

Slovenski pivovarji so sicer pozvali vlado, naj umakne napovedano zvišanje trošarin na pivo, pristojna ministrstva, zlasti finančno, pa k razumu in iskanju nadaljnjih rešitev. Kot so opozorili na današnji novinarski konferenci, bijejo plat zvona, saj bi lahko dvig marsikatero pivovarno pahnil v rdeče številke in na koncu potopil. Vendar bo, sodeč po izjavi finančnega ministra in zdravstvene ministrice, uredba začela veljati, kot je bilo predvideno.

Predvsem želijo znižati porabo alkohola

Gre za ukrep, katerega primarni cilj je podpirane doseganja ciljev na področju javnega zdravja, sta v današnjih izjavah ponovno zatrdila minister za finance Klemen Boštjančič in ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. Kot je poudaril minister, uredba smiselno dopolnjuje lani sprejeti prvi paket davčnih sprememb in je bila v obstoječi vsebini napovedana že lani jeseni.

"Danes se bom osredotočil predvsem na male pivovarje, ki trdijo, da bomo uničili industrijo," je med drugim dejal Boštjančič, ki je omenil, da so v Sloveniji mali pivovarji deležni posebne olajšave, ki je maksimalna.

Glede zvišanja trošarin in maloprodajnih cen je dejal, da bo pri velikih pivovarjih pri pollitrski steklenici piva (5,5-odstotka alkohola) cena višja za 2,6 centa. Ob tem je dodal, da trgovci večkrat izrabijo povišanje trošarin in pod pretvezo, da jim je država naložila višjo obdavčitev, občutno zvišajo cene. Na kar bodo po Boštjančičevih besedah na vladi posebej pozorni. 

Da je ravno cena tista, ki predstavlja velik dejavnik za pitje, kar je še posebej pomembno med mladimi, je poudarila tudi zdravstvena ministrica, ki, kot pravi, novo obdavčitev absolutno podpira.

Slovenija se namreč po njenih navedbah uvršča med države, ki imajo najvišjo porabo alkohola. Povprečen Slovenec letno porabi 9,7 litra čistega alkohola. Vsak dan v Sloveniji umreta vsaj dve osebi, ki sta zboleli zaradi alkohola, je poudarila in dodala, da višje trošarine niso edini ukrep, s katerim se borijo proti prekomernemu pitju alkohola. "Borimo se na več frontah", je navedla Prevolnik Rupel. 


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.