Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Štromarjeva Maja se vrača v rodno mesto


I. V.
11. 3. 2016, 12.10
Posodobljeno
12. 03. 2016 · 16:23
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

20160308_21402_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
20160308_21402
20160308_21434_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Maja Gal Štromar v pogovoru s Carmen L. Oven (Foto: I. Vidmar)

Predvsem o svojih zadnjih romanih 7 kg do sreče in Potaknjenci je v novomeški knjižnici govorila v Novem mestu rojena primorska pisateljica, pesnica, igralka, režiserka, dramaturginja in gledališka pedagoginja Maja Gal Štromar, ki je zadnje čase čedalje bolj povezana s svojim rojstnim mestom, kjer je ob njegovi 650-letnici režirala igro Zgode na dvoru, ki jo je lani julija pred rotovžem uprizorilo novomeško ulično gledališče Gogaši, tudi Potaknjenci so izšli pri novomeški založbi Goga pa tudi njena prva, leta 1988 izdana pesniška zbirka je na nek način povezana z Novim mestom, saj jo je poimenovala Goga 66000.

Gre za dve precej različni knjigi, ki pa imata kljub vsemu tudi marsikaj skupnega, ne le avtorice. Potaknjenci so psihološka kriminalka, polna preobratov, so zgodba o rastlinah, pri kateri najde svoj mir glavni junak botanik Patrik Šelec, prvi osumljenec za posilstvo in brutalni umor, raziskovanje umora pa poleg morilca razkrije še marsikaj drugega, tudi to na primer, kdo je pravi oče Patrikove hčerke in še marsikaj. Če so Majini Potaknjenci precej zahtevno čtivo, pa naj bi bil roman 7 kg do sreče precej bolj lahkoten, vendar to kljub rozastim platnicam in srčku na naslovnici to ni povsem. Govori o igralki, ki ji, ko ji na snemanju poči za njeno postavo pretesen korzet, režiser naloži, naj najprej hujša za sedem kilogramov, potem pa bodo lahko naprej snemali prizore, v katerih igra.

Roman seveda ni to, kar obeta naslov - še en recept za hujšanje in uspešno pot do sreče -, ampak duhovit in včasih trgikomičen pogled v zakulisje filma, teatra in življenja ljudi, ki jih poznamo s filmskega platna, gledališkega odra in družabnih kronik v rumenem tisku, tudi o tem, kako glavno junakinjo, ki je na začetku zgodbe tik pred poroko z mlajšim režiserjem, pri tem prehiti njena ostarela mama, medtem ko se njej poroka kar izmika in izmika in ji jo skupaj z nesojenim možem izmakne mlajša kolegica z božansko postavo in popolnim obrazom.

Maja ni zanikala, da v knjigo ni vpletla tudi kake svoje prigode in svojih izkušenj, vsekakor pa je v 7 kg do sreče opisovala stvari, ki jih kot igralka in režiserka dobro pozna.

Tudi o svoji mladosti in svoji mami, ki še ni doživela Majine zasebne predstave za sorodnike in prijatelje, čeprav so za njen študij dali toliko in toliko denarja, je pripovedovala Maja v Knjižnici Mirana Jarca v pogovoru s Carmen L. Oven ob dnevu, posvečenem ženskam, ko jo je razveselilo, da je bilo med občinstvom vsaj polovica moških.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.